bij het volgende jaarverslag zal op de restauratie uitge breider worden ingegaan. Ofschoon het totaalherstel van het museum door de beperkte middelen van de gemeente nog niet in het verschiet is, zijn in de afgelopen jaren in onderdelen de nodige verbeteringen uitgevoerd. De elektrische instal latie, die sterk verouderd was en regelmatig aanleiding gaf tot het treffen van noodmaatregelen, kon de afgelo pen jaren geheel gemoderniseerd worden; ook de ver lichting is dit jaar in een deel van het museum aangepakt. Met oog op het jubileum in 1988 is het interieur op tal van punten verbeterd; zo zijn praktisch alle kabinetten van parketvloeren voorzien en is de Halsenzaal in grijpend opgeknapt. De toilettengroep, die op een enigszins curieuze wijze aansloot op deze representatieve zaal, is eveneens flink aangepakt en gemoderniseerd. Ook het binnenschilder- werk heeft de afgelopen jaren extra aandacht gekregen. Jammer is het dat de zonnewijzer al bijna twee jaar uit het hart van de centrale, monumentaal aangelegde tuin is verdwenen en plaats heeft moeten maken voor moderne uitingen van kunst; vanuit een zijraam in de Goudleer zaal is dit fenomeen te zien, dat de tuin completeerde en waarvan de sokkel een ieder kan overtuigen van het feit dat het onverbrekelijk verbonden is met het oorspronkelijke Oude Mannenhuis, waarin het museum nu gevestigd is. De zeer fraai gebeeldhouwde hardstenen sokkel in Lo- dewijkxiv-ornamentiek draagt het wapenschild van deze instelling waarop een stel gekruiste krukken is afgebeeld en die van de schenker, een der regenten. De verbanning van dit monumentale onderdeel naar een achterafje wekt bij menigeen onbegrip. Projectleider: ing. S.J.F. van der Veldt Dit hofje is bij de Haarlemmers bekend onder drie na men en wel als het St. Maertenshofje of het St. Maertens- gasthuis en het Brouwershofje. Sedert de restauratie van 1930 heeft er geen noemens waardig herstel aan dit precies 400 jaar oude complex meer plaatsgevonden en hernieuwde aanpak bleek niet langer meer uit te stellen. Niet alleen de bouwtechnische aspecten gaven reden tot FRANS HALSMUSEUM Projectleider: D.J. Boom BROUWERSHOFJE 151

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 153