zorg, maar ook woontechnisch hadden de piepkleine huisjes hun tijd gehad. Met behoud van de oude formule, namelijk in het midden de toegangspoort en aan weers zijden vier woninkjes, zijn door paarsgewijze samenvoe ging goed bewoonbare eenheden ontstaan. Uitwendig is deze ontwikkeling niet waarneembaar en inwendig zijn de nog waardevolle interieurdelen zoveel mogelijk be houden. Ook de veranderingen sinds de werkzaamheden in 1930, bijvoorbeeld de vensters met de rood-wit ge schilderde luiken aan de Tuchthuisstraatzijde, zijn zoveel mogelijk gespaard. Een interessant aspect bij dit hofje is het volgende: toen Jacob Huyge Roeperszoon en zijn zuster Katharina Huyge Roepersdochter in 1472 besloten hun gezamelijke bezittingen aan het Haarlemse brouwersgilde te verma ken en daarbij ondermeer bepaalden dat de 'cameren' aan de Gasthuisstraat (nu Tuchthuisstraat) gebruikt moesten worden om arme vrouwen daar in te laten wonen werd door hen eveneens nadrukkelijk geordon neerd dat het hofje nooit mocht worden verkocht en zelfs bij verwoesting moest worden herbouwd. Echter na de restauratie is het hofje eigendom geworden van de woningbouwvereniging St. Bavo, en wel voor een gulden; in ruil hiervoor moet de vereniging voortaan zorgen voor het beheer en onderhoud. Projectleiders: M.J. Busker/ing. S.J.F. van der Veldt Onder deze naam is in opdracht van de woningbouw vereniging St. Bavo het herstel van een aantal woonhuis monumenten, te weten: Groot Heiligland 23, Klein Hei ligland 61, Lange Begijnestraat 3, Nieuw Heiligland 1 en 6 en Ravelingsteeg 5 en 7 van start gegaan en inmiddels voltooid. Het herstel van deze woningen, die onderdeel zijn ge weest van het verspreide bezit van het Grondbedrijf, is tot stand gekomen door een ingenieuze stapeling van subsidies en uitgekiende planvorming waardoor niet of nauwelijks bruikbare panden een woonfunctie volgens de eisen van deze tijd konden verkrijgen tegen een be taalbare huur. Het herstel van genoemde panden is een vervolg op een eerdere fase, waarbij de panden Groot Heiligland 34 en 36, Klein Heiligland 47-49 en Ravelingsteeg 3, 9, n en 13 werden gerestaureerd en van modern wooncomfort voorzien. Omdat de belangstelling voor dit project groot was, CARRÉ FASE II

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 154