door de bekende restaurateur H.P.L. Hoeffnagel uit Heusden zijn vervaardigd; de originele exemplaren moesten nog geconserveerd worden, aangezien door ja renlange aantasting en verkeerd herstel belangrijke de len zijn verdwenen. Deze beelden zijn door de Hollandsche Maatschappij overgedragen aan de Stichting Historisch Museum Zuid- Kennemerland, die op zijn beurt de beelden in bruikleen heeft gegeven aan het gemeentebestuur. En zo kreeg de afdeling Monumentenzorg de opdracht een waardige plaatsing voor de beelden te verzorgen. Dit werd de Kloostergangen en wel achter de Librije. De hoogte van de ruimte maakte dat plaatsing inclusief de lans geen enkel probleem opleverde; om het schoon houden van de ruimte mogelijk te houden en tevens om de opstelling te verbijzonderen zijn de beelden op een stenen verhoging geplaatst die gemaakt is van straat stenen. Ter informatie van het publiek is een bordje aangebracht. Zeer veel medewerking mocht worden verkregen van de heren jhr. F.W.A. Beelaerts van Blokland van de Stichting Museum Zuid-Kennemerland en mr. C.P.C. Fabius van de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen. Grote particuliere justitiecomplex restauraties Op 21 oktober werd het nieuwe justitiecomplex aan de Jansstraat door h m. de Koningin feestelijk geopend. Zoals zo vaak het geval is met gecompliceerde bouw plannen in oude binnensteden, is ook aan de tot stand- koming van het justitiecomplex aan de Jansstraat een lange ontstaansgeschiedenis voorafgegaan. Reeds kort na 1960 werd in toenemende mate duidelijk dat de huisvesting van het justitiële apparaat niet meer voldeed aan de gewijzigde inzichten op dit gebied. Be drijfsmatig werd men gehinderd door het feit dat de griffie wegens ruimtegebrek was ondergebracht aan de overzijde van de Jansstraat in het Kantongerecht, terwijl de huisvesting van het parket aan het Stationsplein de decentralisatie compleet maakte. Het oude justitiegebouw voldeed niet langer meer, het was niet toegankelijk voor minder-validen, het gebrek aan ruimte was chronisch en het drukke verkeer door de ter plaatse zeer smalle Jansstraat veroorzaakte zeer veel overlast van lawaai en stank. Bovendien was er met het oog op de nieuwbouw de laatste jaren nauwelijks onderhoud aan het gebouw gepleegd. 154

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 156