Het oude justitiegebouw werd in 1888-1890 gebouwd naar ontwerp van W.C. Metzelaar, ingenieur-architect der gevangenissen en rechtsgebouwen. Op deze plaats bevond zich de zogenaamde 'Stadsschool C', die op 2 mei 1887 ter afbraak werd verkocht. Dat gebeurde niet zonder enig protest. Het oude gebouw bestond uit twee oudere panden. Het rechterdeel dateerde uit de 13- 14de eeuw en stond bekend onder de naam 'Stins van Colterman'. Zelfs Victor de Stuers hield zich met deze zaak bezig. Het nieuwe gerechtsgebouw stond al spoedig bekend als het 'Paleis van Justitie'. Ter hoogte van nr. 85 treffen we een huis aan dat uit dezelfde periode dateert als de afgebroken Stins van Colterman. Dit huis is beter bekend onder de naam 'het Johezhuis', omdat de fa. Enschede het vanaf 1952 in gebruik had ten behoeve van de personeelsvereniging 'De Centrale Johez Vereniging'. Dit huis bevat nog een zeer fraaie middeleeuwse zaal. In 1984 werd het huis aangekocht door het Rijk ten behoeve van de uitbreiding van het justitiecomplex. Omstreeks 1970 waren al twee andere panden door het Rijk aangekocht. Ter hoogte van nr. 83 stond een huis met een neo-gotische gevel uit omstreeks 1900. Het stond bekend onder de naam 'Cultura'. Aan de andere zijde van het gerechtsgebouw, ter hoogte van nr. 79, is het voormalig woonhuis van Abraham Loreijn, die dit huis in 1665 liet bouwen. Omstreeks 1770 kreeg het huis het deftige aanzien aan de straatkant. In 1893 werd hier het 'Bisschoppelijk Museum van Kerkelijke Oudheid, Kunst en Geschiedenis' gevestigd. Dit museum werd eind i960 opgeheven waardoor een alleraardigst mu seum uit Haarlem verdween. De collectie werd voor het grootste gedeelte overgebracht naar het Rijksmuseum Het Catharijne Convent in Utrecht. De nieuwe eigenaar werd het Rijk. Het bezit van het Rijk op deze plaats in de binnenstad van Haarlem was inmiddels voldoende om plannen te maken voor een geheel vernieuwd justitiecomplex. Daartoe werd in 1974 als architect van het project aange wezen architectenbureau ir. H. Klarenbeek, later ar- chitectenburo Klarenbeek en Dorjee b.v., met als pro jectarchitect ir. L. Bolt. De inrichting was in handen van ir. G. Bolt-Schellenberg. In 1980 werd met de werkzaamheden gestart. De eerste fase omvatte de restauratie van het voormalig Bisschop pelijk Museum, de ernaast gelegen conciërgewoning 155

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 157