1 (Jansstraat 77) en de nieuwbouw aan de Lombardsteeg. De tweede en grootste fase betrof de nieuwbouw ter plaatse van het oude gerechtsgebouw en het gebouw Cultura. Het oude gerechtsgebouw uit 1890 werd vrijwel geheel gesloopt. Alleen de voorgevel met het bordes bleef behouden. Lange tijd was deze in een staalskelet verpakt. Daarvoor was, als maatregel tegen geluidsover last, het trottoir met vloerbedekking gestoffeerd. Tot slot volgde fase 2A, waarin het Johezhuis geheel onder handen werd genomen. Over de geschiedenis, de restauratie en de nieuwbouw van het totale complex werd een boekje samengesteld door mr. H.F. van den Haak, Joh. P.M. Goudeau, drs. L.J.H. Vroom, drs. J.B. Uittenhout, ir. L. Bolt en ir. G. Bolt-Schellenberg en uitgegeven bij BV Uitgeverij De Vrieseborch. Het kreeg als titel 'Recht in het hart van Haarlem'. De redactie werd gevormd door mevr. H.Th. van den Haak-Taggenbrock, drs. J.B. Uittenhout en drs. L.J.H. Vroom. Het eerste exemplaar werd in een fraai uitgevoerd wit foudraal overhandigd aan H.M. de Koningin. Aan de buitenzijde is er weinig van te zien en binnen het museum moet de overlast—op uitdrukkelijke wens van directeur Ebbinge tot een absoluut minimum be perkt blijven; de restauratie zal in een tiental fasen worden uitgevoerd en het hiervoor genoemde zal voor de meeste onderdelen van toepassing zijn. Een tweetal fasen is dit jaar aan de orde, namelijk het herstel van de daken van de Ovale Zaal en van de schilderijenzalen en daarvoor moesten speciaal geconstrueerde steigers boven en in het complex worden gebouwd. De aanpak van de Ovale Zaal was dringend noodzakelijk aangezien de scheuren in het pleisterwerk van de kap wel heel erg zichtbaar werden. Nader onderzoek leerde tevens dat het hout van de kapvoet op tal van plaatsen aangetast was en de loden dakbedekking als zodanig niet meer volledige functioneerde. Precies 140 jaar geleden moesten overeenkomstige werkzaamheden worden uit gevoerd maar toen werd het gehele museum voor vier maanden gesloten; nu echter blijft het museum gewoon toegankelijk voor het publiek en wordt getracht het publiek niet alleen te informeren over de noodzaak van de restauratie maar ook over de voortgang daarvan. Van de vaste collectie werden slechts enkele voorwerpen tijdelijk verwijderd. De kap van deze ruimte telt zestien 156 TEYLERSMUSEUM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 158