Beelden het gezin' In het laatste jaarverslag is uitgebreid ingegaan op het wel en wee van deze beeldengroep; op 10 april is als officiële afsluiting van deze hele geschiedenis het beeld voor de tweede keer onthuld, nu echter in aanwezigheid van een vertegenwoordiger van het college van b w. Hoewel deze benaming niet officieel is, heeft het kunst werk dat het gemeentebestuur in 1979 aan de 100-jarige H.F.C. aanbood in de volksmond vrij snel deze naam gekregen. De aftakeling van het monument heeft grote overeen komst gekregen met de werking van een kaasschaaf, plaat na plaat kwamen de stukken van het monument af (het Haarlems Dagblad van 24 juni toont dat heel treffend) en de financiële mogelijkheden om deze afta keling tot staan te brengen ontbraken. Omdat een ontta keld monument geen gezicht is en de stalen platen aanlei ding kunnen zijn tot verwondingen is uiteindelijk het besluit gevallen het monument te slopen. Met een zekere regelmaat wordt de afdeling Monumen tenzorg betrokken bij ideevorming ter gelegenheid van een bepaalde gebeurtenis. Zo ook bij de overbrugging van de Amsterdamsevaart, waar op voorstel van de afdeling in de landhoofden het Haarlemse stadswapen in kleur is aangebracht en daarbij een goed tegenwicht vormt van het embleem van de Nederlandse Spoorwegen in de overliggende landhoofden. Als voorbeeld is het stadswapen in het poortje bij het Archeologisch Centrum gebruikt. Het stucadoorsbedrijf De Vries, die eenzelfde techniek bij hoogwaardige restauraties als van het paleis Noord einde te 's-Gravenhage heeft toegepast, vervaardigde de twee natuurgetrouwe driedimensionale kopieën. Particuliere In getal overtreffen de woonhuisrestauraties en -renova- woonhuisrestauraties ties in ruime mate de eerder genoemde objecten; het is dan ook niet doenlijk om ze allemaal de revue te laten passeren. Een aantal voorbeelden volgt hierna. De oudst bekende gegevens van dit pand gaan terug naar het begin van de achttiende eeuw wanneer om- 'DE KAASSCHAAF' VIADUCT AMSTERDAMSEVAART BAKENESSERGRACHT 45 161

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 163