uitwendig gerestaureerd werd, besloot de heer Janssen, eigenaar van het sporthuis Pim Janssen, tot een uitvoe rige inwendige verbouwing. De belangrijkste wijziging uit oogpunt van de Monumentenzorg vormde feitelijk de verplaatsing van de trap naar achter in de winkel, waardoor de woning boven de winkel bereikbaar blijft. Voor het eerste bericht in de archieven kan worden teruggegaan naar ro december 1616 waar in een trans portakte wordt gesproken over een nieuw getimmerd huis en erf aan de Oude Grachtdaar nu 't vergulde Ossenhoofd uithangt. Aan welke tak van bedrijf daarbij gedacht moet worden is niet bekend. Mogelijk was er een slagerij of een leerlooierij in gevestigd. Ruim hon derd jaar later is de begane grond van dit pand nog steeds als bedrijfsruimte in gebruik. In een veilconditie van 6 februari 1744 wordt dit huis omschreven als een groot, schoon, sterk en welbetimmerd huis en erf, terwijl in de koop ook zijn begrepen 't comptoirtje, de toonban ken, de winkel met toebehoren, het kastje hangende aan de muur en wat verder in het voorhuis bevonden zou worden. Tussen 1729 en 1744 was hier een apotheker gevestigd. Niet lang daarna moet het pand ingrijpend zijn verbouwd en voorzien van een nieuwe voorgevel zoals we die nu nog kennen. Met deze verbouwing wijzigde ook de functie van de begane grond, het pand wordt als geheel als woonhuis in gebruik genomen. De gevel met gebogen kroonlijst vertegenwoordigt een type dat in Haarlem vaker voorkomt. Deze lijst van forse afmetingen heeft in het midden een gevleugeld mensenhoofd met aan weerszijden kunstig gesneden fruit en bloemen; de betekenis daarvan is ons niet be kend. Het meest opvallende element in de top van de gevel is het cirkelvormige zoldervenster waarover als het ware een bloemguirlande is gedrapeerd. Hoe het huis was ingedeeld blijkt uit een veilconditie van 23 septem ber 1809: Een hecht, sterk en weldoortimmerd huis en erf... met voorhuis en gang met marmer bevloerd, met behangen zijdkamer met schoorsteen en marmeren man tel, gebloemd schoorsteenstuk en met kassen voorzien; daarachter behangen benedenkamer, waarin bedstede, schoorsteen, kasten, secreet, etc.; verder plaats met re- genpomp, secreet etc. aan het eind van de gang grote behangen zaal met schoorsteen en kasten; daaronder grote kelderkeuken met haardstede, fornuizen, regen en waterpompen, tinnekast, aanrechtbank, turfvat, ko lenhok etc.; boven grote voorkamer met schoorsteen,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 166