bedstede, kast, etc. verder een overloop waarop grote hangkast, een achterkamer met bedstede en kassennog een achterkamer met kasten; een hoge luchtige kleerzol- der, waarop een meidekamer met bedstede en kasten, etc. verder vliering en achter boven grote turfzolder. Onder dit perceel een grote overwelfde wijn- en provisie kelder. Ook tijdens het grootste deel van de 19de eeuw werd in dit pand uitsluitend gewoond. Achtereenvolgens woon den daar toen Joost Hendrik Hargenreder (1829), de Lutherse predikant Johan George Liernur (1839), mr. Leonard Gerard-Vernee, substituut-griffier aan de Ar- rondissements Rechtbank (1849), vervolgens mr. Adriaan Justus Enschedé de latere gemeentearchiva ris—en tenslotte Johannes Caprista Castelijns, die in 1857 naar Laren verhuisde. In 1897 werd de begane grond weer tot bedrijfsruimte ingericht zoals dat nu nog steeds het geval is. In 1964 werd door de toenmalige eigenaar een verzoek tot her stel van de gevel ingediend. De tekeningen werden verzorgd door de afdeling Mo numentenzorg, iets dat toen bij restauraties van beperkte omvang wel vaker gebeurde. Omdat bij inspectie bleek dat de vensterindeling van de tweede verdieping uit de bouwtijd van de voorgevel stamde werd besloten de overige vensterindelingen daaraan aan te passen. Het rijk uitgevoerde beeldhouwwerk van de top werd schoongemaakt, hersteld en opnieuw geschilderd en het zonnetje in het ronde zolderraam weer verguld. In 1979 werd, ten behoeve van de winkel in sportartikelen van Pim Janssen, de winkelpui door een nieuw exemplaar vervangen. Een voordeel daarbij was dat de oorspronke lijke driedeling in de onderpui werd hersteld door vanaf de eerste verdieping de muurdammen door te trekken. Dit was overigens niet de eerste puiwijziging die dit monument te verduren kreeg: in de loop van ca. 80 jaar werd vier keer de pui gewijzigd. In 1897 moest de achttiende-eeuwse woonhuispui plaats maken voor een winkelpui, die, passend voor de tijd, in Hollandse-Re- naissance-vormen werd uitgevoerd. Deze winkelpui ten behoeve van een kapsalon, leidde een kort bestaan want in 1909 liet de toenmalige eigenaar, de heer D.C. Kruy- mel rijksveearts—de pui weer wijzigen in een woon huispui waarmee de gevel zijn oude aanzien weer ver kreeg. In 1931 kwam daarin weer verandering. Het pand was toen in gebruik bij deN.v. Eerste Haarlem- sche Auto Maatschappij v.h. I. Impijn, die een voorstel 165

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 167