uit hun slaap; de kledingwinkel Men's World/Free Life werd daarbij bijna volledig in de as gelegd. De pers maakte met gevoel voor details melding van het feit dat dank zij de jaarvergadering van de Haarlemse Verenigde Brandblussersvereniging 'De Tien' en het huwelijk van een brandweerman er binnen de kortste tijd een groot aantal beroeps- en vrijwillige brandweerlieden aanwezig waren het zag er zwart van de brandweerliedenl Inspectie van het pand na de brand leidde tot de conclu sie dat een belangrijk deel van het monument opgegeven moest worden; een uitzondering vormde het voorste gedeelte boven de aldaar aanwezige kelder inclusief de voorgevel. De nieuwbouw zal in eigentijdse materialen geschieden met uitzondering van de Gierstraat-zijde (nr. 87) waar de oorspronkelijke gevel zal worden herbouwd. De redengevende omschrijving van de rijksmonumen tenlijst geeft voor dit pand de navolgende omschrijving: Breed hoog pand, patriciërshuis met versierde midden partij, pilasters aan weerszijden, 18de eeuw. De oudste vermelding in het gemeentearchief dateert al van 12 februari 1694 en wel in de vorm van een transportakte, die de verkoop regelde van eerstelijk een pakhuis met zijne erve daar aan horende getekent no 1 langh 85 voet en breed 21 1/2 voet, staande ende leggende op de tweede nieuwe graft, belent ten oosten de St Jans- straet, ten zuyden de graft, ten westen de stads erven ende ten noorden de navolgende loots, ende dan noch een loots met sijn erve daer aen horende getekent met no 2, staende ende leggende in de St Jansstraet bij de tweede nieuwe graft, belent ten suyden 't voors(chreven) gemelte pak- huys, ten oosten de St Janswegh, agterstreckende aan de stads erve, langh het erff van de straet affwestwaerts 89 voet en breed 26 voet, met noch een erff tot aan de scheytheyning van de Heerstraet, lang 59 voet, breed 20 voet, alle al vrij ende voorts met sodanige vrij, onvrijheden en de geregtigheden, als de vercopers in qualite voorschre ven hebben toebehoort. Om 665 car. gld., te betalen op twee eerstcomende ende achtereenvolgende meyendage, waer van de meijendag 1694 'd eerste wesen sal, telckens de geregte helfte precijs ofte bij gebreke vandien intrest tegens den penning 20 etc. Actum den 12e februarij 1694. De koper is mr. Arnout Druyvestein raad ende oud burgemeester deser stad\ na zijn overlijden worden in 1712 drie huizen met erven, die hier tussentijds op ge- 167 JANSWEG 40

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 169