Engelsche schoorsteen en andere gemakken een ruyme kookkeuken metfornuyse, pompe tinnekas regtbank ende een groote wijn en provisie kelder, booven twee voor kamers en twee agterkamers daaronder een die behangen is, een knechtskamer en provisiekamertje, hooger twee schoone kleersolders slaapkamertjes vliering ende mitsga ders een spatieus koetshuys stallinge voor 6 paarden nieu we mestbak hooij haver en turfsolders ende belent ten noorden en agterstreckende aen de verkopers. Item nog twee huysen daar agter op de tweede nieuwe gragt, die yder apart verhuurt werden belent ten oosten en noorden 't eerstgemelde perceel en ten westen de pakhuijsen van de heer Willem Fhilip Kops. Sullen mede in de koop van voormelde perceelen begrepen zijn, de behangsels in de vertrekken, de schilderijen en spiegels voor de schoorstee- nen die int groote huis zijn. Begin 1751 bemiddelt Jan Doeble, makelaar, in op dracht van de executeurs van het testament van Hendrik Talbot bij de verkoop van het bovenstaande aan mr. Daniel Jan Camerling, raadt en oudt scheepen etc. etc. van Haarlem; in de verkoop waren tevens begrepen een tweetal onbebouwde percelen aan de oostzijde van de Jansweg. Totaalprijs 10.000 car.gld contant. Na diens overlijden in 1790 koopt mr. Daniel Jacobus Canter Camerling zijn broer als mede-erfgenaam uit voor het zelfde bedrag. Het pand is vermoedelijk tot 1862 in de familie gebleven, waarna volgens de adresboe ken in de periode van 1862 - 1887 achtereenvolgens de heren jhr. J.W.M. van der Poll (dijkgraaf van de n Haarlemmermeer) en jhr. G.P.C. van Breugel (ontvan- f, ger der directe belastingen) hier gewoond hebben, d In 1897 blijkt hier voor het eerst dat de woonbestemming veranderd is in de huidige bestemming; in het pand heeft ;t zich gevestigd het logement 'Volksbelang' onder directie d van de heer G. Serné, welke benaming in 1929 veranderd wordt in hotel-restaurant 'Excelsior'. In 1934 wordt deze ;e bestemming tijdelijk veranderd in rusthuis (Huize 'Park- 8 zicht'). Deze lijstgevel uit het begin van de negentiende eeuw Ie heeft op de begane grond zowel links als rechts een n toegangsdeur en in het midden een kozijn van forse ie afmetingen waarin oorspronkelijk openslaande deuren t- hebben gezeten. Het gevelvlak, waarvan het metselwerk is achttiende-eeuws verband toont, is in het verleden ge schilderd of gesausd geweest; hier en daar zijn er nog 169 1: 11 KERKSTRAAT 22

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 171