sporen van zichtbaar. De toegangsdeuren zijn recent nog gewijzigd gezien de rondom aanwezige reparatiesporen. De vensters van de verdieping zijn mogelijk als zoge naamde negenruiters ingedeeld geweest; hier en daar zijn vage sporen van toognagels in het raamhout zicht baar, die gebruikt zijn voor het vastzetten van de roeden. De gootlijst is onjuist van verhouding en profilering; waarschijnlijk heeft in het verleden provisorisch herstel plaatsgevonden dat tot een verkeerde samenstelling van onderdelen heeft geleid. De werkzaamheden beperken zich tot het technisch her stel van het pleisterwerk van de voorgevel; in de komen de jaren zal waarschijnlijk een vervolg van de opknap- werkzaamheden volgen. Een van de zeldzame keren dat in dit verslag een pand zonder enige kwalificatie wordt besproken vindt zijn oorzaak in het feit dat de afdeling Monumentenzorg vindt dat het pand t.z.t. wellicht een plaats zal kunnen krijgen op de gemeentelijke monumentenlijst, maar dat zal afhangen van de opvattingen van de in te stellen gemeentelijke monumentencommissie. Dit eenvoudige pand kende oorspronkelijk slechts een begane grond en een kap zoals dat bij het hoekpand nr. 44 nog steeds het geval is. De huidige vorm heeft het in het begin van de vorige eeuw gekregen en de indeling van de vensters op de verdieping is duidelijk nog uit die tijd. De gevel is drie vensters breed en wordt aan de bovenzijde afgesloten met een eenvoudig geprofileerde kroonlijst. De erboven aangebrachte dakkapel versterkt het middenaccent in de gevel evenals de in het midden geplaatste deurpartij; het vermoeden bestaat dat de inde ling van de pui niet meer uit de bouwtijd stamt maar van latere datum is. Ondanks de soberheid is het pand karakteristiek voor de tijd van ontstaan; dit geldt tevens voor de belendin gen. De neutraliteit van dit type bebouwing vindt qua schaal en materiaalgebruik goede aansluiting bij de ou dere bebouwing. De uitgevoerde werkzaamheden hebben voornamelijk betrekking gehad op het herstel van de gevels, goten en vloeren; daarnaast zijn de voorzieningen van de woning verbeterd. Naar aanleiding van een brand in 1986 moesten in dit pand nogal wat werkzaamheden worden uitgevoerd om KLEIN HEILIGLAND 48 KLEINE HOUTSTRAAT 61

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 172