verder drie slaapkamers, kleerzolder turfzolder en onder het huis een schone verwulfde kelder. Evenals bij enkele andere panden in deze straat woonde hier een Haarlemse burgemeester, namelijk Simon Gar- bijn van Strijen; het overlijden van diens erfgename, jkvr. Maria van Strijen, is aanleiding van de genoemde veiling. Dertig jaar eerder heeft deze burgemeester het pand gekocht van de Rotterdamse koopman Albert de Bruijn en diens echtgenote Maria van Schaardenburg, die het op hun beurt erfden van Eva van Schaardenburg. In het begin van de achttiende eeuw wordt in het Ver- pondingsregister de weduwe Hendrik van Heugenray genoemd. In 1806 worden de volgende eigenaars genoemd: Joh. Jac. de Kramer, wed. Corn. Baart Laurensz., en Aletta Cath. Baart, echtgenoot Jac. Lub. Augustini, en Corn. Ger. Baart. Het Bevolkingsregister in 1829 noemt de griffier van het Vredesgerecht, Christiaan Mol, en diens familie als bewoners. Het pand, zoals dat er nu uitziet, is een menging van het oorspronkelijke pand, een wijziging van de kapvoet van mogelijk het begin van deze eeuw en een moderne onderpui onder de voormalige puibalk. Het hoort tot het type lijstgevels, waarbij evenwel de nok evenwijdig loopt aan de weg; de gevel ter hoogte van de verdieping bevat nog de bogen en natuurstenen blokken en het oorspronkelijke metselwerk vertoont nog de sporen van dodekop. De werkzaamheden hebben voornamelijk betrekking gehad op het technisch herstel van de kap en gevels, het schilderwerk en herstel van binnenstucwerk. Projectleider: M.J. Busker Het is niet doenlijk van alle gerestaureerde panden in Haarlem de geschiedenis uit te zoeken. Indien wel onderzoek plaatsvindt dan heeft dat een bijzondere reden. In dit geval was het een huis dat uit het begin van de 17de eeuw dateerde en dat gelegen was aan een straat die vermoedelijk in dezelfde tijd is ontstaan. Bovendien is het huis, samen met de belendingen, in een bouwstroom ontstaan in opdracht van het voormalige Oude Mannenhuis. Een fraaie door kijk in deze straat berust in de atlas van het gemeentear chief. Omstreeks 1800 maakte Wijbrant Hendriks een aquarel waarop het rijtje woningen aan de zuidzijde voor een gedeelte zichtbaar is. Wil den Heijer dook in de archieven en wist de volgende NIEUW HEILIGLAND 6

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 174