duwe, Geertruida Berendina v.d. Putten, kreeg het ver volgens in haar bezit. Zij overleed in 1911. In dat jaar werd het huis gekocht door Pieter de Haan, die van beroep kantoorbediende was. Hij verhuurde het huis aan onder andere Hendrik van Merkenstein. Hij blijkt dan als beroep te hebben wagenvoerder bij de N. en Z. Hol. Tram. Hij draagt in 1930 het huis in eigendom over aan Gerrit Ellens, makelaar. Als laatste kopers konden we achterhalen: Albert Johannes Klarenbeek die het in 1949 verkoopt aan Johannes Petrus Smit en Johannes Denekamp. Laatste eigenaar was de Gemeente Haar lem. Zij droeg het huis over aan de woningbouwvere niging St. Bavo, die tevens de opdracht gaf tot het herstel ervan. Het herstel was ingrijpend. Het sterk achterover hellen van de voorgevel baarde al enige jaren zorgen. Zowel in- als uitwendig was er sprake van ernstig bouwkundig verval. Drastisch ingrijpen, met zoveel mogelijk behoud van oorspronkelijke onderdelen was de enige remedie. De voorgevel werd vanaf de eerste verdieping opnieuw opgemetseld. Daarbij diende de tuitgevel als uitgangs punt. Hoewel alle sporen wezen op een vroegere vorm als trapgevel, werd uitgegaan van de aangetroffen situa tie. De kozijnen ter hoogte van de verdieping waren nog restanten van de oorspronkelijke kruiskozijnen. De ontlastingsbogen erboven werden nauwkeurig inge meten en bij het opmetselen van de geveltop weer nauw keurig op dezelfde plaats aangebracht. De natuurstenen dekplaten werden vernieuwd. Bij het ontpleisteren van de pui kwamen de oorspronke lijke ontlastingsbogen in het zicht. Deze strookten niet meer met de in later tijd aangebrachte deur en vensters. Aangezien dit gedeelte van de voorgevel weer opnieuw werd gepleisterd werden in de pleisterlaag de omtrekken van de ontlastingsbogen aangegeven. Zo ziet ieder dat oorspronkelijk hier een andere verdeling van vensters en deur was. De achtergevel, een tuitgevel, werd vanaf de eerste verdieping vernieuwd en van een nieuwe indeling voor zien. De kapconstructie werd vrijwel geheel vernieuwd en het dak geïsoleerd. Het huis werd geheel opnieuw ingedeeld. Op de begane grond kwam, achter de voordeur, de entree met daarach ter een halletje met de trap naar de verdieping en een toilet. Verder treffen we hier de woonkamer en de keu ken aan. Op de verdieping kwamen twee slaapkamers en de badkamer. De vliering doet dienst als berging, waar tevens de cv-ruimte is ondergebracht. 179

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 181