1 recht kan de maker, Henk de Niet, trots zijn op zijn vakmanschap. Dit onderdeel is het meest in het oog springende gedeelte van de werkzaamheden, die aan het pand zijn verricht; het overige heeft voornamelijk bestaan uit het herstel van de kap en de gevels, schilderwerk en wijzigen van enkele raamindelingen. Na het herstel van het huurpand, door het Haarlems Dagblad in een artikel van 6 mei 1985 nog 'het spreeu wenkrot' genoemd is het Bloemendaalse aannemingsbe drijf Combibouw doorgegaan met nr. 3 die er weliswaar een stuk minder rampzalig uit zag maar desondanks nog een forse investering heeft gevergd. De geschiedenis, voor zover deze in het gemeentearchief achterhaald is, gaat 360 jaar terug: de allereerste melding is afkomstig uit het Verpondingsregister van 1628 met als naamsvermelding Pieter van Dijck, in 1650 Cornelis Hendriksz Bloockemaecker. Informatie over het ge bruik van het pand wordt verkregen uit de transportakte van 12 juli 1690; het gaat over de executeurs van de boedel van Marijtje Michiels aan Antony Juriaens: een huis en erf op het Spaarne of Nieuwe Turfmarkt op de hoek van de Smalle of Oude Gracht, hebbende het huis tegenwoordig uithangen 'De Haerlemse Backer' van ouds genaamd 'Graaf Maurus'staande nu nog 'Het Fortuyn' in de gevel, belast met 1500 car.gld., voor 1100 car.gld. De transportakte van 23 februari 1752 geeft aan dat het hier een neringrijke broodbakkerij betreft, maar desondanks gaat het hier om de curateuren van Isaac Brandenburg, die het pand voor slechts 650 car.gld. aan Martinus Erve verkopen; op 23 augustus 1770 echter verkoopt laatstgenoemde echter het huis en erf voor 1085 car.gld. aan Pieter Vygh die hiervoor een schoon, sterk en weldoortimmerd huys en erve, zijnde een nering- rijke broodbakkerij, voorzien van een groot voorhuys daar in een comptoir, binnevertrek, daarin een haardstee- de, kassen, etc, naast het voorhuys de bakkerij, verder secreet, twee groote kelders, etc.: boven voor- en agter- kamer, twee koornzolders, vliering, etc. staande en ge legen... krijgt. Voor hetzelfde bedrag gaat het geheel van deze over naar Jan Santbergen op 3 april 1779. De Volkstellingregisters vermelden in 1829 Abraham NIEUWE GROENMARKT 3 TURFMARKT 2 182

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 184