van de Wetering, broodbakker, en gezin, in 1839 Cor nells Draayer, bakker, en gezin en in 1849 Pieter Plaat- ser, bakker, en gezin. In Allan, deel 1, wordt melding gemaakt van (wijk 11, 106) 'Het Fortuyn', broodbakkerij van W. Groeneveld, later de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek 'De Vol harding'. De Atlas van het gemeentearchief bezit nog enkele prenten uit deze tijd. In 1877 blijkt het pand bewoond te worden door de heer W. Voet. Toevalliger wijze blijkt het beroep nog door te klinken in de naam van een van de laatste eigenaren, namelijk Jan Bakker, wiens weduwe Alida Bloemzaad in 1958 nog het bovenhuis bewoonde. Twintig jaar later ontvangt de afdeling Monumentenzorg een brief aan b w om advies waarin door de heren Devies en Koppeschaar, eigenaren van het onderhavige pand, een tweetal zaken aan de orde worden gesteld, namelijk het treffen van verkeersvoorzieningen en een verzoek om subsidie ten behoeve van het herstel van dit pand. Door het intensieve verkeer, de trillingen als gevolg van het remmen en optrekken bij het verkeerslicht, was het ondergedeelte van de gevel aan de Gedempte Oude gracht uitgebuikt en gescheurd; het geheel leverde naar de opvatting van de directeur van de Dienst Bouw en Woningtoezicht gevaar op voor de voorbijgangers; hij heeft de eigenaren daarvoor aangeschreven; constructief was dit gedeelte toch al geen sterke schakel. Ondanks een voortvarende behandeling van deze zaak blijft het jarenlang slepen en het Haarlemse straatbeeld ter plaatse is een tijdlang ontsierd geweest door een aantal zware stutten. Terwijl de hoop op een oplossing langzamerhand weg geëbd was, ondernam de heer Koppeschaar eind 1986 een nieuw initiatief, dat gelukkig in het beoogde herstel resulteerde. Vermeldenswaard is de eerste steen, die in het onderge deelte van de voorgevel is aangebracht, met de volgende tekst; In Anno 1891, den 26 Nov., werd van deze gevel de eerste steen gelegen door Hendrika Maria en Maria Hendrika Lijdsman. Het was toen dat het zeventiende-eeuwse huis voorzien werd van eclectische gevel, die jammer genoeg bij het herstel een kleine wijziging op uitdrukkelijke wens van de eigenaar heeft ondergaan. Het steile zadeldak heeft gelukkig de kenmerken van hoge ouderdom behouden. 183

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 185