Het ontstaan van de suikerbietencultuur De Duitse chemicus Andreas Marggraf publiceerde in 1749 in de Annalen van de Berlijnse academie zijn experimenten met verschillende soorten bieten en zijn ontdekking van suiker in de 'suikerbiet'. In wetenschap pelijke kringen bleef zijn ontdekking niet onopgemerkt en ook niet onbeloond: hij kreeg de leiding over het natuurkundig laboratorium van de Berlijnse universi teit. Marggrafs ontdekking drong evenwel nauwelijks door tot het grote publiek. Zijn werk werd voortgezet door Franz Achard, die sedert 1776 medewerker van Margraf was. Hij bouwde een primitief proeffabriekje en in 1799 was hij zo ver dat de eerste suiker uit suikerbieten aan Friedrich Wilhelm m, de toenmalige koning van Pruisen, kon worden aangeboden. Een landgoed was zijn beloning. In Frankrijk toonde men grote belangstelling voor het experimentele onderzoek van Achard, en er werd posi tief geoordeeld over de gunstige resultaten die Achard met de suikerbiet bereikte. De aanvang van de suikerbietencultuur moeten we in de periode van het Napoleontische bewind zoeken. In de oorlog tegen Engeland was voor de Franse keizer de strikte doorvoering van het Continentale Stelsel van groot belang. Ten tijde van dit Continentale Stelsel was handelsverkeer met Engeland streng verboden en daardoor de invoer van overzeese rietsuiker geblok keerd. Van Franse regeringszijde is toen geprobeerd om de rietsuiker te vervangen door de pas ontdekte bietsuiker. Napoleon gaf opdracht tienduizenden hec taren landbouwgrond met suikerbieten te beplanten en vele kleine suikerfabriekjes werden opgericht. Ook de Nederlandse suikerbietenindustrie vindt in deze tijd haar oorsprong. Na 1813 kon rietsuiker weer ingevoerd worden en verdween deze nieuwe industrie grotendeels, zodat in Nederland de Indische rietsuiker tot i860 grondstof voor de suikerraffinaderij zou blijven. Pas nadien veranderde deze situatie langzaam. De eerste Nederlandse bietsuikerfabriek na de Napoleontische periode werd in 1858 te Zevenbergen gebouwd. Korte tijd nadien opende de suikerfabriek in het oude huis Zwanenburg aan de Trekvaart in Halfweg haar poorten. De voorgeschiedenis van het huis Zwanenburg Het oudste deel van de suikerfabriek wordt thans door de voorgevel en de poort van het oude huis Zwanenburg gevormd. Dit huis heeft een lange voorgeschiedenis. Het hoogheemraadschap van Rijnland had in de jaren 1490-1491 te Halfweg enige stukken land in eigendom 189

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 191