verworven en twee uitwateringssluizen tussen het Haar lemmermeer en het IJ gemaakt. Als overnachtingsplaats werd in Halfweg een uit Amsterdam afkomstige tent geplaatst. Hier sliepen de hoogheemraden, de opzich ters en de rentmeesters van Rijnland. Die eerste jaren waren een periode van moeilijkheden voor het hoogheemraadschap. Ontvreemding van mate rialen kwam veelvuldig voor en in 1509 werd de rent meester in Halfweg door ontevreden arbeiders doodge slagen. De behoefte aan een betere behuizing werd steeds sterker. Dientengevolge werd in 1519 een stenen gebouw ten dienste van het hoogheemraadschap Rijn land opgericht op de plaats waar de huidige suikerfa briek in Halfweg staat. Het gebouw had het uiterlijk van een gewoon woonhuis uit die dagen. Aan de buitenkant kon men een trapgevel onderscheiden, waar in een uurwerk was aangebracht. Het bevatte een voorhuis, een opkamer - waaronder een kelder lag - een keuken, enkele bergplaatsen en kleine vertrekjes. In de Tachtigjarige Oorlog is dit gebouw beschadigd. Daarom besloot men op 9 november 1644 het te vervan gen door een meer representatief gebouw. Als architect werd de beroemde bouwmeester Pieter Post gevraagd. Post neemt in de Nederlandse bouw kunst een belangrijke plaats in. Van zijn scheppingen zijn er nog vele bewaard gebleven, onder andere: het paleis Huis ten Bosch, het Mauritshuis, het stadhuis te Maastricht, het raadhuis te Hellevoetsluis, de Statenzaal (thans Eerste Kamer), de Waag te Leiden en die te Gouda, de spits van de kerktoren te Buren en gedeelte lijk het Prinsenhof te Kleef. Bovendien was Pieter Post op 14 februari 1645 tot architect van stadhouder Frederik Hendrik benoemd. Te Halfweg ontwierp Pieter Post voor het hoogheem raadschap Rijnland een bijzonder markant bouwwerk. Doordat de uitvoerige ontwerpen bewaard zijn geble ven, kennen we nauwkeurig de inrichting. Het huis bevatte gelijkvloers dienstvertrekken met een woning en een kantoor voor de opzichter. Op de bel-étage bevond zich aan de voorzijde de grote vergaderzaal en op de bovenste verdieping waren kamers voor het verblijf van de bestuursleden van het hoogheemraad schap met hun gevolg. Voor het gebouw stonden twee inrijpoorten. In de achttiende eeuw werden de bakstenen hekpalen vervan gen door zandstenen palen waarin het wapen van Rijn land werd aangebracht. Bovenop iedere paal werden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 192