aan de firma B. Lans Co plaats. Er was bij de overdracht nog slechts één beperkende voorwaarde gesteld: de voorgevel van het monumentale pand moest intact blijven. De nieuwe eigenaars hadden dus de verplichting de voorgevel in oude staat te handhaven. Waarschijnlijk is dit niet gebeurd zoals de bedoeling was. De voorgevel is namelijk weliswaar gehandhaafd, maar in 1888 zijn de voorste muren van de zijvleugels van het gebouw, dat oorspronkelijk kruisvormig was, op één lijn gezet met de voorgevel. Omdat het huis Zwanenburg verkocht was, moest het hoogheemraadschap naar een andere woning zoeken voor de opzichter van Rijnland. Men besloot een nieuwe opzichterswoning met kantoor en bergplaats te bouwen tegenover de steenkolenbergplaats van het stoom gemaal. Aan de andere zijde van de Haarlemmermeer straat verschenen de opzichterswoning en nog drie ande re personeelswoningen, die er alle tot op heden zijn blijven staan. Bartholomeus Lans had te zamen met Abraham Dudok van Heel en Paul van Vlissingen een commanditaire vennootschap opgericht. Lans trad op als besturend vennoot en bracht onder meer 200 ha. grond aan het Belgische kanaal van Luik in. Lans kreeg vrije inwoning op Zwanenburg en was verplicht tijdens de campagne- tijd op de fabriek aanwezig te zijn. Abraham Dudok van Heel en Paul van Vlissingen leverden de machines en brachten hun kennis in. Kort tevoren, op 19 oktober 1862, hadden beiden octrooi verkregen voor hun vin ding om tot een verbeterde suikerbereiding uit bieten te komen. Begin april 1863 ontvingen burgemeester en wethouders in Halfweg de mededeling van Lans over zijn aankoop van het huis Zwanenburg en zijn plannen om dit huis tot een suikerfabriek te verbouwen. Volgens de bepalin gen van de hinderwet organiseerde het college op 23 april 1863 in het raadhuis een hoorzitting om de omwo nenden de gelegenheid te geven hun bezwaren te uiten. Dominee Matthes, Gijsbert Kuijk, de kleermaker Cor nells van Nieuwmegen, de arts Carel van Merrebach, de hotelhouder Didde van Hoogland en de tapper Johannes Hooggreef - allen bewoners van huizen naast of nabij de op te richten fabriek - werden opgeroepen. Uit het proces-verbaal van de hoorzitting bleek dat geen der aanwezigen bezwaren had. In hetzelfde jaar werden de plannen gerealiseerd. Ruim één jaar na de officiële oprichting ging op 11 september

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 196