verwijderd. Bij de zuivering maakt men gebruik van ongebluste kalk en koolzuurgras. Deze hulpmiddelen worden in de fabriek zelf gemaakt in de kalkovens waarin kalksteen wordt verhit. De onzuiverheden in het ruwsap slaan hierdoor neer en het sap wordt gefil treerd. Het op deze wijze verkregen gezuiverde dunsap wordt ingedikt tot diksap en vervolgens naar kookpan nen gezogen. Hier ontstaat een kristalbrij die de naam masse cuite draagt. In centrifuges wordt de masse cuite gescheiden in suiker, melasse en stroop. Uiteindelijk blijft ruwsuiker over. Er vond voor de Tweede Wereldoorlog in Halfweg geen verwerking van ruwsuiker plaats. Op 29 april 1919 was tussen de n.v. suikerfabriek Holland en de n.v. Westersuikerfabriek Amsterdam een raffinagecontract gesloten. De voornaamste afspraak was dat de suiker fabriek Holland haar geproduceerde ruwsuiker in Am sterdam zou laten verwerken tot kristalsuiker. Alle te Halfweg geproduceerde suiker is tot de jaren vijftig naar Amsterdam getransporteerd, waar de suiker verder werd geraffineerd tot consumptiesuiker. Het transport van de balen ruw suiker uit de fabriek werd ook gemechaniseerd. Tot 1925 werden de zakken vanuit de fabriek in gereedliggende schepen gedragen. Daarna verving een transportband de mankracht. In de crisistijd na 1930, waaronder ook de csm in Halfweg te lijden had, vonden geen verdere veranderin gen in de fabriek plaats. Dit gold ook voor de oorlogs jaren. Eind 1939 werd op de fabriek de oorlogsdreiging merkbaar. Vanaf eind december gingen grote bestellin- Bergen ruwe suiker liggen klaar voor het transport naar Amster dam 200

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 202