suikerfabriek verscheen in Sas van Gent. Er waren ook plannen voor de bouw van een coöperatieve fabriek in Noord-Holland. Deze plannen gaven de directie van de suikerfabriek in Halfweg ernstige zorgen, omdat men zich realiseerde dat twee grote suikerfabrieken in Noord-Holland niet naast elkaar konden bestaan we gens een tekort aan suikerbieten. De zorgen namen toe toen bleek dat in de Haarlemmer meerpolder zich een vereniging van landbouwers had gevormd met het doel in het buurtschap Cruquius een coöperatieve fabriek op te richten. De directie van de suikerfabriek in Halfweg voelde zich onder druk gezet en hoopte door de boeren een betere bietenprijs te betalen een oplossing voor het probleem te hebben gevonden. Waarschijnlijk heeft dit geholpen, na 1925 vernemen we niets meer over de coöperatieve plannen van de suikerboeren. De csm heeft thans vanaf het zaaien der bieten controle over het produktieproces. De maatschappij zorgt voor de toelevering van goed zaaizaad aan de boeren. Land bouwdeskundigen in dienst van de csm geven voorlich ting. Deze maatregelen werken eraan mee dat er anno 1987 een maximale kwaliteitsgarantie is voor het eind- produkt. Het oogsten van suikerbieten was geen gemakkelijk soort arbeid. Vooral het weer in de herfstmaanden kon de werkomstandigheden verzwaren. Het 'rugbrekende' bietenrooien geschiedde voor de oorlog meestal met seizoenarbeiders. Zo trokken in de tijden van oogst grote groepen Belgen naar de Houtrakpolder, waar ze In de Haarlemmermeerpolder werden tijdens de campagne spe ciale steigertjes gebouwd waar de boeren de lading uit hun bie- tenwagens losten 204

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 206