A.M. NUMAN J.M. POLDERMANS Archeologische kroniek Zuiderpolder Romolenpolder (awh) Poelpolder (awh) Vogelenzangseweg 77, Bloemendaal (ahw) In het zuidoostelijk deel van de polder, in een door nieuwbouw bedreigd gebied ter grootte van ca. 2 hec taren werd een uitgebreid booronderzoek uitgevoerd ter voorbereiding op een groot oudheidkundig bodemon derzoek. In deze polder werd een zogenaamde 'Landesaufnah- me', een archeologische inventarisatie, uitgevoerd. Een dergelijke inventarisatie bestaat onder andere uit het onderzoeken op aanwezigheid van aardewerkfragmen ten in uit de sloten opgediepte modder. De vondsten bestonden uit scherven die zowel uit de 11 de-12de eeuw, maar ook uit de 17de eeuw afkomstig waren. Onder de laatstgenoemde bevonden zich hard gebakken en van klodders glazuur voorziene dakpanfragmenten. Ook in de Poelpolder werd een 'Landesaufnahme' uitge voerd. Op diverse plaatsen werden aardewerkfragmen ten uit de 11de tot 13de eeuw aangetroffen. Op een bepaalde plek, herkenbaar aan een kleine verhoging in het weiland, werd zelfs zeer veel van dit materiaal aangetroffen zodat zich hier waarschijnlijk een zoge naamde huisplaats bevindt. Over bijna de gehele polder werd tevens 17de en 18de eeuws aardewerk gevonden met eveneens hier en daar verhoogde concentraties. Ook hier wijst dit op plekken waar mogelijk boerderijen hebben gestaan. Deze plekken komen overeen met de plaatsen waar, volgens topografische kaarten uit die pe riode, boerderijen hebben gestaan. In een bouwput werden enkele waarnemingen gedaan waarbij ondermeer enige uit de Bronstijd (ca. 2000 tot 700 vóór Christus) daterende grondlagen gevonden wer den die alle kenmerken van zogenaamde bospodzolen vertoonden. Het terrein moet in oorsprong zeer geaccidenteerd ge weest zijn en later met zand (2 meter dik) overstoven. 217

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 219