Ter gelegenheid van de landelijke manifestatie Open Monumenten Dagen vierde Haarlem van 9 tot en met 13 september op tal van plaatsen feest. De Vishal werd na een uitvoerige restauratie opgeleverd. Na veel toe standen kon op 10 september toch de floodlight-installa- tie van de Spaarnwouderpoort worden ontstoken. De laatste 'verlichtingsdaad' van 1987 vond plaats op 15 december toen, najaren van duisternis, het licht gericht werd op de toren van de Grote- of St. Bavo kerk. Thans is de Bavo ook 's avonds weer een markant herkennings punt en baken voor Haarlem en verre omtrek! De Vereniging 'Haerlem' heeft zich vanaf het begin van haar bestaan ingezet voor het behoud van het stads- schoon van Haarlem. Dit afgelopen jaar hebben er tal van ontwikkelingen plaatsgevonden, die in de nabije en verre toekomst grote gevolgen kunnen hebben voor de binnenstad, zowel positief als negatief. Daarom willen we ze hier in kort bestek behandelen. Op 11 maart werd tussen de gemeente Haarlem en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een overeenkomst gesloten waarin een nieuwe werkwijze werd vastgelegd en afspraken gemaakt over de taakverdelingen. Later in het jaar kreeg deze regeling een vervolg. Mr. Pieter van Vollenhoven als voorzitter van de Stichting Nationaal Restauratiefonds en wethouder Van Schooten namens de gemeente Haarlem tekenden een overeenkomst voor een financiële regeling betreffende de restauratie van woonhuismonumenten. Haarlem fungeert, samen met Utrecht, als experimentele stad. In het najaar is er op verzoek van b w begonnen met het opstellen van een speciale nota waarin aangegeven gaat worden wat er de komende jaren moet gaan gebeu ren met de meest kwetsbare en bijzondere monumenten, die Haarlem heeft, de vier gemeentelijke molens. Tot slot kunnen we melden dat onze voorzitter werd voorgedragen om namens de vereniging zitting te nemen in een gemeentelijke Monumentencommissie, die in 1988 zal gaan functioneren. Genoeg redenen om te hopen dat het in de komende jaren nog beter zal gaan met onze monumenten. Na jaren van grote tegenslagen in de exploitatie van het Brinkmann-complex verkocht het abp het kantoor gedeelte aan de gemeente Haarlem. Per 1 juli kon de gemeente zich eigenaar noemen en werd begonnen met een uitvoerige her-indeling en face-lift van het complex. Op werkelijk vreselijke wijze werd de ingang aan de 225

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 227