- De sloop van de villa Frederikspark 6 is onverant woord, omdat deze deel uitmaakt van een door Zocher ontworpen villapark. Later in het jaar werd duidelijk, dat de Provincie zelf nog steeds niet gelukkig is met alle plannen en de daaraan ten grondslag liggende ideeën over uitbreiding. Men trad weer in onderhandeling met projectontwikkelaar Jonk de Rooy om mogelijk kantoorruimte te huren in het nieuwbouwcomplex aan het Houtplein. In een brief aan de leden van de gemeenteraad van Haarlem hebben wij onze ongerustheid kenbaar ge maakt over de voorgenomen sloopplannen van het zo geheten 'carré Koningstraat'. Tevens drongen wij aan op een gedegen onderzoek naar de aanwezige kwalitei ten van zowel de bebouwing als de open ruimtes in dit gebied. Met name de panden van de voormalige hbs aan de Jacobijnestraat en de voormalige edelmans- woning van de heer Van Schagen (Koningstraat 20-22, zie Jaarboek Haerlem 1966, p. 51 e.v.) zijn van groot historisch en monumentaal belang. Pas na bestudering van alle gegevens en na uitvoerig onderzoek dient zorgvuldig te worden afgewogen welke bebouwing behouden en welke geamoveerd zou kunnen worden. Bij een combinatie van enerzijds behoud van delen van de bebouwing en de open ruimtes, en ander zijds nieuwbouw kan de ontwikkeling van dit gebied worden doorgezet op de weg, die in het verleden is ingeslagen en gevolgd moet blijven worden. De Vereni ging 'Haerlem' is van mening, dat met een dergelijke benadering dit stadsgedeelte haar karakter zal kunnen behouden zonder dat hierbij nieuwe ontwikkelingen te gengehouden zullen worden. Met veel inspanning heeft het bestuur getracht weer een aantrekkelijk lezingenprogramma op te stellen, dat gelukkig door veel leden en belangstellenden is gevolgd. Een overzicht van de onderwerpen en een korte weer gave van de inhoud volgt hierna. Lezingen Industrieel erfgoed De eerste lezing in het nieuwe jaar, gehouden op dinsdag 27 januari, ging over een nog vrij onbekend onderwerp, namelijk het Industriële Erfgoed. Met name in Haarlem en heel Zuid-Kennemerland heeft dit nieuwe en belang rijke onderzoeksterrein tot op heden weinig aandacht gekregen en het leek het bestuur goed twee prominente sprekers over dit onderwerp aan het woord te laten. Drs. P. Nijhof lichtte de geschiedenis en de inhoud van 229

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 231