de begrippen 'industrieel erfgoed'; 'monumenten van bedrijf en techniek' en 'industriële archeologie' toe. Aan de hand van dia-voorbeelden uit het groene hart van Holland werd ons duidelijk welk een lange weg we nog te gaan hebben om het industrieel erfgoed in onze stre ken te inventariseren en te behouden. Drs. A.J. Looyenga besprak na de pauze de stand van zaken in Haarlem en omgeving. Na een uitvoerig histo risch overzicht van de industriële revolutie, zoals die zich hier heeft voor gedaan, liet hij met behulp van dia's de oude resten ervan de revue passeren. Veelal betrof het oude gebouwen, die met de ondergang worden bedreigd. Hij toonde, evenals de eerste spreker, aan, dat een grondig onderzoek gewenst is voordat over herstel en/of behoud gesproken kan worden. Het werk van de wiek, Werkgroep Industrieel Erfgoed Kennemerland, staat onder auspiciën van de Stichting Historisch Museum Zuid-Kennemerland. Het secre tariaat berust bij de heer drs. Th.J. Hulsebosch, p/a Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, Postbus 73, 2000 ab Haarlem. Wie zich daadwerkelijk met het industriële erfgoed bezig wil gaan houden kan zich schriftelijk tot de wiek wenden. Goede hulp is hard nodig! Hervormd Heemstede in de zeventiende eeuw De emeritus-predikant van Heemstede, ds. E. Sneller, sprak op dinsdag 24 februari over zijn juist verschenen boekwerk, deel 5 in onze eigen 'Haerlem-Reeks', 'Van achter de Blaeuwen Engel, hervormd Heemstede in de zeventiende eeuw'. Uit kerkeraadsnotulen bleek bij voorbeeld hoe de herderlijke zorg door de predikanten en ouderlingen in een voor de zeventiende eeuw repre sentatieve gemeente werd uitgeoefend. Uit het bewaar de 'Groot-Boeck der Diaconen' viel op te maken hoe de kerkelijke armenzorg in zijn werk ging. De sociale achtergrond van de predikanten was die van goed ge situeerde intellectuele milieus. De ouderlingen werden uit de kringen van de schepenen gekozen, zodat er van een klassentegenstelling tussen kerkelijk en burgerlijk bestuur geen sprake was. Uit de lezing kwam duidelijk naar voren, dat het geeste lijke klimaat in Heemstede in het verleden diverse malen werd verstoord door 'affaires', die hun weerslag hadden op de Hervormde Gemeente en de geloofsgenoten in Heemstede. 230

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 232