Archeologisch onderzoek naar de grafelijke residentie Aelbertsberg te Bloemendaal Samen met de Archeologische Werkgemeenschap Haar lem organiseerden wij op maandag 16 maart een lezing over het archeologisch onderzoek naar de grafelijke re sidentie Aelbertsberg te Bloemendaal. Drs. J.C. Besteman, spreker op deze avond en verbon den aan het Van Giffen Instituut voor Prae- en Protohis torie van de Universiteit van Amsterdam, voerde in 1984 een onderzoek uit waarbij kon worden vastgesteld, dat zich in een merkwaardige zandkop in een veenlaag in de grond, de oudste 12e eeuwse resten bevonden van het oude Aelbertsberg. Volgens overlevering was Aelbertsberg al in de 1 ie eeuw gesticht maar werd het vooral in de 13e en eerste helft 14e eeuw regelmatig bewoond door de rondtrekkende graven van Holland. Daarna raakte het in verval en werd er na de middeleeuwen de hofstad 'Het huis te Bloemendaal' gebouwd. Pas in 1971 vond voor het eerst archeologisch onderzoek plaats, waarbij veel vondsten uit de 14e eeuw en fundamenten van twee 'torens' wer den aangetroffen. In 1984 werden ten westen van de torens de oude 12e eeuwse resten gevonden. Schoten, toen Haarlem-Noord nog Schoten was Op maandag 6 april was het de beurt aan mr. H.C. Wieringa om naar aanleiding van het verschijnen van zijn twee boekjes over Schoten te spreken over 'De voormalige Gemeente Schoten en de zeven heerlijk heden, die daaraan vooraf gingen'. Aan de hand van wat er vandaag de dag aan tastbare overblijfselen uit het rijke verleden resteerde, werd met behulp van een overvloei-diaserie een historisch beeld geschetst van de Zeven Heerlijkheden en de gemeente Schoten. Zestig jaar geleden werd Schoten geannexeerd door Haarlem en walste de nieuwbouw de landelijke en historische overblijfselen bijna allemaal plat. Dankzij de over elkaar vallende diabeelden kregen we een goed inzicht in de gevolgen van de veranderingen. Prachtige oude landschappen en dorpsgezichten veranderden lang zaam maar zeker in huiveringwekkend nieuwe stadsge zichten... St. Anthonius van Padua Voor de tweede maal sprak op maandag 11 mei drs. A.J. Looyenga voor onze vereniging, ditmaal over de geschiedenis van de kerk St. Anthonius van Padua, beter bekend als de Groenmarkt-kerk of de Paters kerk. 231

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 233