Men bouwde de kerk tussen 1842 en 1844 naar een ontwerp van de Belgische architect Tilman Francois Suys (1783-1861), een belangrijke vertegenwoordiger van de neoclassicistische stijl. Op kundige en boeiende wijze liet Looyenga ons kennis maken met het oeuvre van Suys en de plaats, die de Haarlemse kerk in zijn werk inneemt. Hij ontwierp als andere belangrijke gebouwen: het Koninklijk Paleis te Brussel, de Mozes en Aaronkerk te Amsterdam en de St. Theresiakerk in 's-Gravenhage. Voor eens en altijd maakte de spreker duidelijk, dat de term 'waterstaatsstijl' niet van toepassing is op de Groenmarkt kerk! Van groot historisch belang is ook de inventaris van de kerk, met name de altaren, die het werk zijn van de Antwerpse beeldhouwer P.J. de Cuyper (1808-1883). Teneinde een kostbare restauratie aan de Groenmarkt kerk mogelijk te maken spraken Looyenga en de voorzit ter van de Vrienden van de Groenmarkt kerk opwekken de woorden om steun te verlenen aan deze vrienden kring, om daarmee deze belangrijke kerk voor Haarlem niet verloren te laten gaan. Luilakwandeling door Bloemendaal Een jaarlijks terugkerend evenement is de Luilakwan deling, die op 6 juni om acht uur 's morgens van start ging in Bloemendaal. Onder leiding van de zeer deskun dige gids drs. J.A. de Haan, auteur van het boek 'Vil laparken in Nederland, een onderzoek aan de hand van het villapark Duin Daal te Bloemendaal 1897-1940' (Schuyt 1986) liepen circa honderd leden in de gestaag neervallende en steeds heviger wordende regen door de lanen van Bloemendaal. Ondanks het zeer slechte weer wist De Haan ons te boeien met zijn uitleg over de stedebouwkundige plannen die ten grondslag lagen aan de bebouwing van de parken Kweekduin, Het Bloemen- daalse Park en Duin Daal. Hij wist bovendien zeer gedetailleerd de geschiedenis van tal van villa's te vertel len. De blikken gingen regelmatig omhoog, niet om de weergoden om minder neerslag te vragen, maar om de boomsoorten te bekijken. Op die manier werd duidelijk dat de groenvoorziening in de parken een voorname plaats inneemt, maar eveneens de gezichtsassen, die daartussen zijn blijven bestaan. Het was een leerzame en ontspannende wandeling, die duidelijk maakte, dat ook Bloemendaal op een rijke en bijzondere geschiedenis kan bogen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 234