Het Spaarne: rivier, tentoonstelling, boek en lezing Na vele jaren van voorbereiding ging op donderdagmid dag ii juni de Spaarnetentoonstelling 'In de loop van het Spaarne' open. In een reeks van cultuurhistorische tentoonstellingen, die de afgelopen jaren zijn gehouden, organiseerden de Stichting Historisch Museum Zuid- Kennemerland, het Frans Halsmuseum en de Histori sche Werkgroep Haerlem een expositie over de stromen de slagader van Haarlem en Zuid-Kennemerland, de gekanaliseerde rivier het Spaarne. Tegelijkertijd ver scheen er bij uitgever Schuyt een boek 'De loop van het Spaarne', onder redactie van de Historische Werkgroep Haerlem. In een tiental hoofdstukken zijn tal van facet ten van het Spaarne historisch onderzocht en beschre ven, zoals de afwatering; de scheepvaart, scheepsbouw en de recreatie; handel en nijverheid; kalkovens en mo lens; ontginningen en bewoning langs het Spaarne. De Vleeshal was omgetoverd tot een kleine rivier. Door een originele opzet kon de bezoeker als het ware wadend door het Spaarne en links en rechts op de oevers, de voorwerpen, schilderijen, foto's en tekeningen bewon deren. Het meeste materiaal was nog nooit eerder geëx poseerd en voor deze gelegenheid in bruikleen afgestaan door tal van particulieren, bedrijven en musea. Ruim dertigduizend bezoekers kwamen naar de tentoonstel ling kijken en het boek met een oplage van 4000 exem plaren was snel aan een tweede druk toe! Het Spaarne in al zijn geledingen was het grote zomer- succes van Haarlem! Tijdens het tweede deel van de Jaarvergadering op 15 juni gaf ons bestuurslid B.C. Sliggers een toelichting op het Spaarneboek en de tentoonstelling. Zijn vlotte spreekwijze en de mooie dia's deden de tijd snel voorbij gaan zodat een halve avond besteed aan het Spaarne eigenlijk te kort was. Een ondernemend echtpaar in de achttiende eeuw Naar aanleiding van het verschijnen van deel 6 in onze eigen Haerlem-reeks, hield drs. J. Vogel uit Rotterdam op 7 september een lezing over de geschiedenis van de Haarlemse garenlintindustrie en de rol, die het onderne mende achttiende eeuwse echtpaar Isabella van Leeu warden en Pieter Merkman junior daarin speelde. Excursie Een ongekend succes was de excursie naar 't Gooi, op zaterdag 26 september onder leiding van bestuurslid mr. W.G.M. Cerutti. 233

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 235