Martinus van Marum, verzamelaar en stimulator van het geleerd bedrijf in Haarlem De lezingencyclus werd op 21 december afgesloten met een zeer belangrijke lezing over de persoon en het werk van Martinus van Marum, van wie de sterfdag in herin nering werd geroepen met het organiseren van een ten toonstelling en het uitgeven van een boek. Op tweede kerstdag 1837 overleed Martinus van Marum (geboren in 1750), de grote man van Teylers Stichting en van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschap pen. Hij was een 'electriserend' geleerde in de tijd van Verlichting en Revolutie; hij was verzamelaar en stimu lator van de wetenschap in Haarlem. Over de rol van Martinus van Marum in Haarlem en de wetenschappelijke wereld van zijn tijd sprak op boeiende wijze drs. A. Wiechmann, waarnemend conservator van het physisch kabinet van Teylers Museum. Na de pauze sprak bestuurslid B.C. Sliggers op zijn vertrouwde ma nier over het wetenschappelijk bedrijf in Haarlem, voor dat Van Marum zich hier vestigde. Voor de tweede maal dit jaar werd, met de herdenking van Martinus van Marum, aangetoond, dat het concept van een cultuurhistorische tentoonstelling en een boek zeer goed ontvangen wordt bij het publiek en de deskun digen. Het is te hopen, dat er in Haarlem (en omgeving) nog vaker van deze initiatieven van de grond komen en tot dezelfde resultaten mogen leiden! Extra evenementen Naast het officiële programma konden de leden op eigen gelegenheid deelnemen aan activiteiten waarop de aan dacht werd gevestigd via het Mededelingenblad. Tijdens de Nationale Molendag op zaterdag 9 mei leek de horizon van het Hollandse landschap wel in beweging. Ruim zes honderd molens lieten hun wieken of raderen draaien, aangedreven door de wind of het water. In onze regio zorgde de Stichting Molens Zuid-Kennemerland voor feestelijk versierde molens, die voor bezoekers open stonden. Tal van leden maakten van de gelegen heid gebruik om de eeuwenoude 'fabrieken' van binnen te bekijken. Zaterdag 8 augustus was het mogelijk een bezoek te brengen aan de opgravingen in de Zuiderpolder, waar ons bestuurslid en stadsarcheoloog drs. J.M. Poldermans samen met zijn team uitleg gaf bij de gevonden sporen van de vroegste bewoners van Haarlem en omgeving. Haarlem stond van 8 tot en met 13 september op zijn kop tijdens de Open Monumentendagen. In 1987 vond 236

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 238