dit landelijke evenement voor de eerste maal plaats en wel op zaterdag 12 september. Haarlem voegde daar een paar dagen aan toe om daarmee, vaak letterlijk, de schijnwerpers op haar monumenten te richten. Hoog tepunten vormden de ontsteking van de verlichting van de Spaarnwouderpoort (die zo fraai het vignet van onze vereniging siert); de opening van de gerestaureerde Vis- hal met daarbinnen de tentoonstellingen Topogravaria en Tekenschrift; en het bezoek, dat ruim 1750 mensen brachten aan de Hoofdwacht. In onze zetel aan de Grote Markt was een kleine foto-expositie ingericht waaruit duidelijk viel op te maken, dat de Hoofdwacht in heden en verleden intensief is gebruikt voor allerlei vereni gingszaken, zoals tentoonstellingen en vergaderingen. Wekelijks vonden op de eerste verdieping de bijeenkom sten plaats van onze Historische Werkgroep Haerlem, totdat bouwvalligheid hen dwong elders onderdak te zoeken. Leden van de hwh ontvingen op deze open dag de bezoekers en er konden tal van nieuwe leden worden ingeschreven. De Werkgroep voor de geschiedenis van de Kartografie van de Rijks-Universiteit van Utrecht organiseerde sa men met onze vereniging en de Stichting Historisch Museum Zuid-Kennemerland op 21 november een studiedag in Teylers Museum over aspecten van de kar tografie van Holland. Met name kaarten van Haarlem en omgeving en van het Spaarne werden uitvoerig be handeld. Nieuwe publikaties Achter in dit Jaarboek vindt u de lijst van eigen uitgaven, die nog steeds verkrijgbaar zijn. Dit jaar konden twee werken worden toegevoegd aan onze 'Haerlem-Reeks'. Het betrof boeken die samen met derden zijn uitgegeven of waarvoor we subsidie gaven, teneinde uitgave moge lijk te maken. Telkens kon een lage prijs voor onze leden worden bedongen. De emeritus predikant van Heemstede ds. E. Sneller schreef een boek over hervormd Heemstede in de zeven tiende eeuw met de intrigerende titel: 'Van achter de blaeuwen engel'. Het verscheen als deel 5 in onze 'Haer lem-Reeks' en werd mogelijk gemaakt door bijdragen van de Hervormde Gemeente te Heemstede; de Vereni ging Oud-Heemstede-Bennebroek; de Ir. F.E.D. En- schedé-Stichting en 'Haerlem'. Het boek is voor 15, voor leden verkrijgbaar. Deel 6 in de 'Haerlem-Reeks' is verschenen in samen werking met het Centrum voor bedrijfsgeschiedenis van 237

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 239