de Erasmus Universiteit te Rotterdam (Cahier no. 2). Auteur J. Vogel belicht 'Een ondernemend echtpaar in de 18e eeuw. Pieter Werkman jr. en Isabella van Leeuwarden, de Haarlemse garenlint industrie'. Ook dit werk is voor leden tegen de somma van 15,— verkrijgbaar. 'Haerlem-prijs' De Vereniging 'Haerlem', daartoe in de gelegenheid gesteld door de Ir. F.E.D. Enschedé-Stichting, looft sinds 1981 de 'Haerlem-Prijs' uit voor een oorspronkelij ke, nog niet gepubliceerde, studie over een Haarlems of Kennemer historisch onderzoek. Voor de 'Haerlem-Prijs' 1987 werden zes inzendingen ontvangen. - Twist of nooddruft. Achtergronden bij een oproer in Haarlem op 22 juli 1482. - The golden age of the Haarlem brewery industry re considered. - De commandeursportretten uit het Jansklooster te Haarlem. - Stadsuitbreidingen van Haarlem 1850 - 1900. - Haarlem gaat mee met de nsb. De Nationaal Socialis tische Beweging in Haarlem, 1932 - 1945. - Van Nuyssenburg. Huis en geslacht. Op 9 december 1987 heeft de jury, bestaande uit de heren drs. J.J. Temminck, dr. P. Biesboer en dr. P.A. Henderikx, deze inzendingen beoordeeld. De jury be sloot het bestuur te adviseren de prijs toe te kennen aan de auteur van de inzending 'De commandeursportretten uit het Jansklooster te Haarlem'. Het bestuur nam dit advies over tijdens de Algemene Bestuursvergadering van december. De motivering van de jury luidt als volgt: In het onderzoek naar de schilderijen van de Comman deurs van Sint Jan te Haarlem (aanwezig in het Frans Halsmuseum) is gebruik gemaakt van moderne technie ken als infraroodrefiectografie, waardoor onder andere de verrassende ontdekking van de verdwenen comman deur kon worden gedaan. Daarnaast is ook zeer uitvoe rig bronnenonderzoek gedaan, waarbij feiten zijn ont dekt, die door vroegere onderzoekers over het hoofd zijn gezien. De auteur heeft het beeldmateriaal en het archiefmateriaal op doordachte wijze gecombineerd. Daardoor kon een nieuwe interpretatie worden gegeven aan de oude schilderijen en konden nieuwe schilderijen worden ontdekt, die ooit tot het bezit van de Comman- 238

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 240