derij behoorden. Als onderzoek is deze studie veelbelo vend. Tegen de vorm waarin het verslag van het onderzoek is vastgelegd, heeft de jury grote bezwaren. Het verhaal is vaak wijdlopig, heeft weinig structuur en heeft gebreken in vorm en presentatie. In de haast om alle gegevens te spuien worden zaken, die niet aan de orde zijn, genoemd op plaatsen waar ze niet thuishoren. De jury heeft bij de beoordeling dan ook geaarzeld, want het onderzoek is in deze vorm niet voor publikatie gereed. Het onderzoek zelf is echter origineel en veel belovend. Daarom heeft de jury gemeend de 'Haerlem- Prijs' aan dit werkstuk toe te kennen als een aanmoe digingsprijs voor een veelbelovend onderzoeker. Bij de opening van de enveloppe met vermelding van het motto bleek de auteur te zijn mevrouw drs. Truus van Bueren uit Amsterdam. Als tweede kwam in de beoordeling van de jury de inzending 'Twist of nooddruft; achtergrond bij een op roer in Haarlem op 22 juli 1482'. Deze inzending behan delt een spontane schermutseling, die te Haarlem plaats vond tussen de Haarlemmers, vooral uit het stadsdeel Bakenes, en Hollandse huursoldaten, die met uit de plundering van Hoorn afkomstige buit door Haarlem trokken en die probeerden te verkopen. Hierbij vielen doden en gewonden en deze zaak had voor Haarlem een lange gerechtelijke nasleep. De auteur probeert aan te tonen, dat dit incident geen staartje is van de Hoekse en Kabeljauwse Twisten en gaat na of het een gevolg is van de economische depressie uit die jaren en het dalen van de levensstandaard, in het bijzonder van de werkloze brouwers uit het stadsdeel Bakenes. Het antwoord is een voorzichtig 'nee'. De oorzaak ligt veel eerder in de haat tegen de huursol daten, die Hoorn hadden geplunderd en de vrees, dat dit spel zich in Haarlem zou herhalen. De jury vond dat de vraag naar de oorzaak van het plotselinge geweld verkeerd gesteld was en dat er zo nog wel wat redenen te bedenken zijn. Tegen de interpretatie van een aantal zaken, zoals opstandig gedrag van werklo ze brouwers, de oude schuts als bijzondere welgestelde klasse uit de burgerij en dergelijke had de jury nogal wat bezwaren. Voor deze scriptie was vrij veel archiefonder zoek gedaan. Auteur bleek te zijn mevrouw Petra J.E.M. van Dam uit Leiden. Op de derde plaats kwam naar het oordeel van de jury 'The golden age of the Haarlem brewery industry recon- 239

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 241