activiteit een traditie te maken. In overleg met de ge meentearchivaris, de heer J. Temminck, is besloten een uitgave te verzorgen van het Cartularium van de Com manderij van Sint Jan. Een uiterst ambitieuze onderne ming, waar wij de komende twee jaar onze handen vol aan zullen hebben. Het cartularium, dat is een verza meling afschriften van bezitstitels, overeenkomsten en donaties het klooster van Sint Jan in de Jansstraat betref fende, bestaat namelijk uit vier dikke delen met in totaal een noo-tal afschriften van grotendeels veertiende- en vijftiende-eeuwse akten. Voorlopig in de ijskast gezet is het plan een studie te wijden aan de sociaal-economische positie van de vrouw in Haarlem tijdens de middeleeuwen. Het onderwerp vereiste zo veel voorkennis en bleek dermate gecompli ceerd, dat wij moesten erkennen dat een dergelijke studie te hoog gegrepen was. Het wachten is op een proefschrift waarin dit onderwerp, dat zeker mogelijkhe den heeft, op verantwoorde wijze behandeld wordt. De vrouwen hebben wij ingeruild voor een nieuw onder werp, 'Haarlem en de komst van de spoorwegen', dit naar aanleiding van de viering in 1989 van het honderd- vijftig-jarig bestaan van de spoorlijn Haarlem-Amster dam. Wij streven ernaar in 1989 een bundel uit te geven met daarin artikelen over de reacties van de burgerij op de spoorwegen, onteigeningsprocedures, welke Haar lemmers bereid waren geld te stoppen in deze door particulieren gefinancierde spoorlijn en het station. Tenslotte moet nog vermeld worden dat de werkgroep een aantal avonden les heeft gehad van de heer K. Krijnders, medewerker verbonden aan de vakgroep So ciale Geografie van de Rijksuniversiteit Utrecht. Hij heeft ons verteld en laten zien hoe men kwantitatieve gegevens op een zo doeltreffend en duidelijk mogelijke wijze kan vertalen in thematische kaarten. Voorzitter B. Speet, Herenmarkt 27, 1013 ec Amsterdam, 020- 222485 Secretaris M.Bulte, Elsa Brandströmstraat 228, 2037 lx Haarlem, 023-338098. Penningmeester J. Knijn. Betalingen via postgiro 143003 t.n.v. de pen ningmeester van deHWH. Contributie 10 gulden per jaar. 243

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 245