Necrologieën Dr. J. van Mansvelt 16 november 1921 - 23 april 1987 Jan van Mansvelt, in Groningen geboren, trok voor zijn medische studie naar Utrecht. Het was het tijdvak '40- '45 en zijn karakter noopte hem actief aan het studenten- verzet deel te nemen. Hij sprak daar zelden of nooit over, maar was in die tijd wèl een pilaar waar veel—en velen—op steunden. Na zijn opleiding tot arts werd hij in 1951 assistent van de in Haarlem gevestigde neuroloog dr. Posthumus Meyjes. Bij hem kreeg hij zijn opleiding tot neuroloog. De samenwerking was zodanig dat Post humus Meyjes hem, na inschrijving in het register, ver zocht in Haarlem te blijven en met hem samen de neu rologie in de Haarlemse regio uit te oefenen. Aanvanke lijk werd in een aantal ziekenhuizen de neurologische praktijk uitgeoefend, waarbij voor Van Mansvelt het accent lag op het Diaconessenhuis. Na het afscheid van Posthumus Meyjes kwamen zijn werkzaamheden voor namelijk in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis te liggen. Hij was een keiharde werker, toegewijd naar de patiënt en ontplooide daarnaast ook vele activiteiten buiten de kliniek. Zo was hij voorzitter van de l.s.v. en hij heeft in die functie zich ingezet voor vaststelling van een regeling van de particuliere honoraria. In 1970 werd Van Mansvelt benoemd tot medisch direc teur van het Elisabeth Gasthuis. Tesamen met de econo misch directeur, drs. W. de Waard, bereidde hij de verhuizing van het ziekenhuis van de Gasthuisvest naar de nieuwe behuizing in Schalkwijk voor. Hij had een vooruitziende blik wat betreft de ontwikkelingen binnen de gezondheidszorg. Daarbij was hij zijn tijd vooruit, hetgeen hem niet door allen in dank werd afgenomen. Dit zal zijn leven beslist niet veraangenaamd hebben. Hij schroomde echter niet zijn mening uit te dragen, ondanks de problemen die mogelijkerwijs zouden kun nen ontstaan. Veel energie stak hij in zijn streven binnen de regio een samenwerking van de ziekenhuisinstellin gen tot stand te brengen. Zijn visie bleek echter nog niet realiseerbaar. Tóch was hij een van de weinigen die toen 244

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 246