De regio Haarlem heeft in het leven van Jan Nelissen een belangrijke rol vervuld. Hij werd op 24 mei 1918 in Heemstede geboren, maar zijn familie verhuisde al gauw naar Amsterdam. Daarna woonde hij als jongetje in Bloemendaal. Via Maastricht, Amstelveen en Haarlem werd Bloemendaal, aan de Hartelustlaan, enkele jaren terug weer zijn adres en helaas—ook de laatste rust plaats. Jan Nelissen heeft zijn leven wel eens aldus gekenmerkt: 7 kinderen7 theaters en 7x7x7 poppen. Het begon in Maastricht, waar op 6 december 1946 het eerste poppen theater werd geopend in de kelder van een wijnpakhuis. In Maastricht trouwde Jan Nelissen met Lenie Roozen (uit Heemstede) en zij werd vanaf 1952 in de daaropvol gende theaters in Amstelveen, het tweede brein achter Het Kleine Wereldtoneelzoals haar man het uitdrukte. Het zevende theater, het Amstelveens Poppentheater, bestaat nog steeds. Tot 1977 hebben Lenie en Jan Nelis sen dit theater beheerd. Jan Nelissen moest het na een hartoperatie kalmer aan doen en de familie verhuisde naar Haarlem. Daar heeft deze meesterpoppenspeler bepaald nog niet stil gezeten. In het Concertgebouw van zijn vriend Karei Baart gaf hij nog geregeld voorstellin gen in de toenmalige Tuinzaal. Een citaat uit het Haar lems Dagblad dd. 1987: In 1979 zag ik hem daar weer eens spelen na jaren, o.a. in 'Het Meisje met de Zwavel stokjes' naar het sprookje van Andersen. Zo'n spel werd in een eenvoudig decor met een subtiele belichting, zo suggestief van gebaar en stemmen gespeeld, dat de vries kou die vanuit dat poppentheater kwam, tot op de laatste rij voelbaar was. In zijn vak was hij in spel en vormgeving van zijn poppen een vernieuwer van het traditionele poppentheater met handpoppen. Alleen daarom al is hij voor veel poppenspelers een inspirerende man geweest. Jan Nelissen heeft in zijn hele loopbaan—waar hij dat maar kon aandacht gevraagd voor poppenspel als een authentieke theatervorm. Een van de mogelijkheden daartoe was het organiseren van festivals, ook in Haar lem en uiteraard in het Concertgebouw. In januari 1980 was een improvisatieconcours wel het hoogtepunt. Er namen 10 poppentheaters uit het hele land aan deel en langs de kassa kwamen ongeveer 900 toeschouwers. Al in Maastricht voelde poppenspeler Nelissen de be hoefte om samen te werken met andere kunstenaars, in een breed repertoire zowel voor kinderen als voor volwassenen. Schrijvers, schilders, beeldhouwers, de corontwerpers en muzikanten trok hij aan voor onder

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 248