andere de volgende spelen: Bastiën en Bastiënne van Mozart, De Koffiecantate van Joh. Seb. Bach, L'Heure Espagnol van Ravel, La Bofte a Joujoux van Debussy, het Faustverhaal en Het Boek Esther. Om dit alles te kunnen spelen had hij verscheidene assistenten, die zijn leerlingen werden. Een aantal van hen, onder anderen Pieke Dassen, Hinderik de Groot en Theo Terra, ont wikkelde een persoonlijke stijl en is een eigen poppen theater begonnen. Van Jan Nelissen leerden zij vooral hoe theater gemaakt moet worden. De poppen verzame ling van Het Kleine Wereldtoneel behoort nu tot de collectie van het Nederlands Theater Instituut te Am sterdam. Daartoe behoort ook de beroemdste pop uit de kinderspelen van Jan Nelissen, namelijk Bel Janet, een van de weinige poppen die helemaal door Lenie Nelissen-Roozen zijn gemaakt. Voor alle andere poppen ontwierp en maakte zij de kostuums. Beiden hebben ieder met eigen creatieve inbreng—ontzettend hard ge werkt voor Het Kleine Wereldtoneel. Jan Nelissen, pop penspeler, leermeester, inspirator en organisator, maar ook een groot verteller, was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het gemeentebestuur van Amstelveen eerde de oprichter van het toen 20-jarige Amstelveens Poppentheater met de eremedaille van die gemeente en het stichtingsbestuur van dat poppentheater schonk hem bij zijn 35-jarig jubileum een penning met daarop de beeltenis van Esther. Al eerder hadden de leden van de Vereniging van Gezelschappen van Nederlandse Be roepspoppenspelers v.g.n.b. hun grote collega Jan Nelis sen tot erelid benoemd. Op 19 november is in de Schouwzaal van het Nederlands Theater Instituut te Amsterdam het eerste exemplaar van 'Meester tussen Tijdgenoten', nog in zijn aanwezig heid door de auteur aan Lenie Nelissen-Roozen aange boden.*) Voor de meesten van de toen aanwezigen was dit de laatste ontmoeting met Jan Nelissen. Een bijzon der dierbare herinnering, nu Jan zo kort daarna is overle den. Wij, zijn vrienden en collega's zullen over hem blijven praten en zijn verhalen doorvertellen. Jan Nelis sen zal ons blijven inspireren, want een dierbare vriend sterft nooit in je herinnering. Theo Kamphoff, Meester tussen Tijdgenoten Het Kleine Wereldtoneel van Jan Nelissen De Walburg Pers, 1987. THEO KAMPHOFF 247

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 249