markante en onnavolgbare kunstenaar. Anton Pieck zal een unieke figuur in het culturele leven van deze eeuw blijven. Gerhardus Voogd i augustus 1911 - 28 december 1987 Kort voor de jaarwisseling overleed in zijn Heemsteedse woning op 76-jarige leeftijd Gerhardus Voogd (Gerard), een groot stimulator voor de Haarlemse sport in de afgelopen decennia. Als sportredacteur, medelid van het Haarlems Sportweek-comité, dat is opgegaan in de Stichting Sportinitiatieven Haarlem en later als belang stellende in vele takken van sport in de Haarlemse regio, heb ik Gerard Voogd zich zien onwikkelen tot een gewel dige organisator in een periode van een halve eeuw. Hij genoot bekendheid en genegenheid in de Nederlandse en internationale sportkringen. De woorden 'Haarlem sportstad' zijn dikwijls te lezen bij belangrijke sport evenementen en die leuze is mede te danken aan de manier, waarop Gerard Voogd zich gegeven heeft om Haarlem en de sport in het middelpunt der belangstelling te laten staan. Aan zijn ijver, geestdrift en doorzettings vermogen is het te danken dat diverse takken van sport in de Haarlemse regio de aandacht trokken. Als hij zich voor een evenement inspande dan kon men ervan verzekerd zijn dat het slaagde. Als beoefenaar van welke tak van sport ook is hij nooit tot grote hoogte gekomen. Zijn verdiensten lagen in het organiseren. Veel tijd heeft hij eraan gegeven en anderen met succes aangespoord, een bepaalde taak op zich te nemen, om het publiek iets bijzonders te bieden. Zijn streven om aan de opbouw en uitbreiding van sportbeoe fening mee te werken is, dank zij zijn enorm organisatie talent en improvisatievermogen, succesvol gebleken. Gerard Voogds activiteiten voor de sport zijn in 1937 begonnen bij het aanvaarden van het voorzitterschap van de in 1932 door leden van de Haarlemse Reddings brigade opgerichte Haarlemse Zwem- en Poloclub 'De Waterratten'. De leden wilden naast hun sociale taak ook aandacht besteden aan de wedstrijdsport. Gerard Voogd, die bij het derde lustrum de vierde voorzitter was, heeft het bewind 38 jaar gevoerd, waarbij zijn belangstelling niet alleen uitging naar zijn eigen club, maar ook naar andere verenigingen in de regio en het land. De belangen van de zwemverenigingen van Heemskerk tot Hillegom en van Halfweg tot Zandvoort HANS VOGELESANG 251

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 253