J.J. TEMMINCK De oudste democratie van Nederland? Uit het einde van de 18de eeuw kent iedereen minstens twee revoluties. In 1778 begon de Amerikaanse Vrijheidsoorlog die in Nederland veel sympathie ont moette. De oorlog zou afbreuk doen aan onze oude Engelse erfvijand, herinnerde aan onze eigen vrijheids oorlog tegen de Spanjaarden en bevestigde de ideeën over de vrijheid van de burgers die in Europa en ook in ons land opgeld begonnen te doen. In Frankrijk bereidt men zich nu voor om in 1989 met veel vertoon te geden ken, dat het dan 200 jaar geleden is dat vanuit Frankrijk de gedachten van vrijheid, gelijkheid en broederschap zich over de wereld verspreidden. Die twee revoluties zijn bekend. Minder bekend is dat het in het jaar 1987 200 jaar geleden is dat de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden zich in een situatie bevond die met de Franse revolutie vergelijkbaar is. Veel aandacht is daar nooit aan besteed. Tenslotte is het toen verkeerd afgelopen en bovendien schamen wij ons tegenwoordig een beetje voor het feit dat we toen zo anti-orangistisch waren. In Haarlem herdenken wij in het bijzonder, dat in 1787 zonder dwang van buitenaf, zonder geweld en bestor ming van het stadhuis, maar integendeel op initiatief van het stadsbestuur van toen, voor het eerst een soort van vrije verkiezingen zijn gehouden, wat een schrijver van NRc/Handelsblad de uitspraak ontlokte dat Haarlem de oudste democratie van Nederland is. Onvrede Voor de aanzet van deze gebeurtenissen moeten we teruggaan naar Oudejaarsdag van 1779. Terwijl de Ne derlanders zich met punch en oliebollen voorbereidden op het nieuwe jaar verklaarde de Engelse regering de Republiek de oorlog, een oorlog die in de schoolboekjes bekend staat als de Vierde Engelse Zeeoorlog. De aan leiding was een concept-verdrag tussen de stad Amster dam en de jonge Amerikaanse republiek, dat in Engelse handen was gevallen en door de Engelse regering hoog 24

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 26