1752 werd hier de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen opgericht, die in 1777 de Economische Tak oprichtte, een uiting van het economisch streven der patriotten. In 1778 werden Teylers genootschappen op gericht en hiernaast waren tal van wetenschappelijke en letterkundige gezelschappen. De uitgeverijen bloeiden. Haarlem had nog geen eigen afdeling van de Maatschap pij tot het Nut van het Algemeen. Die werd hier pas in 1789 opgericht. Ik heb wel de indruk dat de geest van het Nut, het opvoeden van mensen tot het besef van hogere waarden, hier al aardig heerste. Sinds 1778 had Haarlem een vrijcorps, sinds 1786 een patriotse sociëteit. Kerkelijk bezien was ongeveer 58 van de bevolking lid van de hervormde kerk. De katholieken vormden ongeveer 30 van de bevolking, luthersen en doopsge zinden ieder ongeveer 5 De niet-hervormden waren van alle invloed op het stadsbestuur verstoken, want alleen hervormden konden in het stadsbestuur zitting nemen, wat vooral bij de economisch zeer machtige doopsgezinden tot verbittering leidde. Vanouds werd Haarlem bestuurd door 32 en soms 24 vroedschappen. Men zou ze kunnen vergelijken met de tegenwoordige gemeenteraadsleden, maar er was een groot verschil: vroedschappen werden benoemd voor het leven. Als er een overleed, kozen de overgebleven vroedschappen een opvolger. Uit die 32 vroedschappen werd door henzelf ieder jaar een voordracht gedaan van dubbeltallen voor de benoeming van de vier burgemees ters die het dagelijks bestuur in handen hadden, en de zeven schepenen die recht spraken. De benoeming geschiedde door de stadhouder. In de middeleeuwen, vóór 1492, was dat anders gegaan, en ook tijdens de stadhouderloze tijdperken. Toen waren de jaarlijkse be noemingen door de vroedschappen zelf gedaan. De functies van vroedschap en van de daaruit gekozen burgemeesters en schepenen waren lang niet altijd aan trekkelijk geweest. In de 16de eeuw probeerden burgers wel aan zulke benoemingen te ontkomen omdat ze tijd en geld kostten. In de loop van de 17de eeuw veranderde dit, want als burgemeester had men grote invloed en kon men een aantal aantrekkelijke functies vergeven aan familie en andere relaties. Burgemeester Van Valken burg benoemde zijn bedienden in stedelijke functies, waardoor zij een aardige bijverdienste kregen, want ze lieten het werk tegen een geringere betaling door an deren verrichten en streken zelf het volle salaris op. Blokvorming binnen de vroedschap had in de loop der 28

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 30