sie te benoemen. Men verwachtte er in Haarlem op den duur ook niet zo veel resultaten meer van, want het duurde veel te lang. In april 1787 was in Haarlem intussen de schutterij ge reorganiseerd en op plechtige wijze geïnstalleerd. Op 29 april besloten de Haarlemse vroedschappen een eigen commissie van onderzoek in te stellen om te bezien wat er aan vermeerdering van de volksinvloed kon worden gedaan. Immers, Haarlem, had een grote mate van au tonomie en kon, behoudens goedkeuring, veel zelf re gelen. De commissie was begin juli klaar met haar werk en vervolgens kon de burgerij worden geraadpleegd. Formeel waren hiervoor eigenlijk geen mogelijkheden aanwezig, maar de gewapende burgermacht mocht zes man benoemen en de ongewapende burgerij benoemde er ook zes. Die laatste zes blijken het bestuur te vormen van de Burgersociëteit. Het zijn bovendien dezelfde per sonen die de vroedschap de laatste jaren zonder succes had voorgedragen als schepenen buiten de vroedschap. Kennelijk was er dus een band tussen de vroedschappen en de leiding van de Burgersociëteit. Deze 12 personen onderzochten het rapport en deden op 7 augustus verslag van hun bevindingen, alweer in de lutherse kerk. Vervolgens werd het concept-regeringsre glement op drie plaatsen in de stad ter visie gelegd: de Stadsdoelen, waar de schutterij bijeenkwam, De Gou den Leeuw, waar de Burgesociëteit vergaderde en ten slotte het Prinsenhof, dat in feite een onderdeel van het stadhuis was en waar allerlei verenigingen en instellingen vergaderden. Zo kreeg iedereen kans om het nieuwe regeringsregle ment te lezen en 1150 mannen tekenden de verklaring dat zij het met de strekking van het reglement eens waren. Iedereen leek tevreden en het stadsbestuur kon de volgende stap doen. Dat was de toestemming van de Staten van Holland vragen. De brief waarbij Haarlem dit deed is tamelijk zelfbewust opgesteld: Wij hebben gemeend enkele stedelijke schikkingen te moeten maken, hierin bestaande dat er in ons midden zal zijn een college van burgergecommitteerden. De burgerij zal door middel van kiezers de nominatien for meren van Burgemeesteren en zal meehelpen tot de verkiezing van leden van onze vroedschap en op dezelfde manier zal de burgerij de nominatie van onze burgemees ters formeren. Dit zijn zaken waaromtrent niemand bui ten onze stad zich kan beroepen enige invloed te hebben.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 34