Dan gaat men even in op de benoemingen van de vroed schappen in 1651, toen tijdens het eerste stadhouderloze tijdperk de Staten het benoemingsrecht van burgemees ters aan de stad hadden teruggegeven, en vervolgt: Het privilege van 1651 kan niet geloochend worden. De Staten hebben het recht der regeringsverandering daarna wel aan de stadhouder gegeven, maar Uedelgroot- mogenden kunnen niets iets weggeven, dat zij zelf niet bezitten, maar reeds aan de stad hadden weggegeven en op een wettige en onherroepelijke wijze waren kwijt geraakt. Wij vertrouwen dat ons voornemen Uedel- grootmogenden welgevallig zal zijn en wij verzoeken om Uw goedkeuring. Tot die goedkeuring werd vrij snel besloten, zij het met een kleine meerderheid. Het wordt tijd iets te zeggen over de inhoud van het Regeringsreglement. - Haarlem wordt als vanouds bestuurd door een vroed schap van 32 leden, die voor het leven worden be noemd. Maar bij vacatures zullen nieuwe vroedschap pen worden voorgedragen door een college van kie zers, gekozen door de stemgerechtigde burgers. - Het dagelijks bestuur van Haarlem zal blijven bestaan uit vier burgemeesters, die lid zijn van de vroedschap. Nieuw is dat de kiezers, die daarvoor door de burgers zullen worden gekozen bepalen welke vroedschappen in deze functie zullen worden benoemd. - Elke vier jaar worden 12 burgergecommitteerden ge kozen, twee in iedere wijk. Zij moeten een bepaalde mate van welstand en reputatie hebben. Predikanten, pastoors, personeel van de godshuizen en ambtenaren van de stad worden van het bekleden van deze functie uitgesloten. - De burgergecommitteerden zien toe dat de rechten en privilegiën van de burgerij en van de regering worden gehandhaafd. Zij wonen het afhoren van de jaarlijkse stadsrekening bij en moeten worden gehoord bij het invoeren of verhogen van belastingen. Zij controleren het toepassen van het regeringsreglement. Bij geschil len hierover met de vroedschappen zullen de 12 oudste vroedschappen en de 12 burgergecommitteerden ne gen boonheren aanwijzen, wier mening beslissend zal zijn. Zij vergaderen tenslotte een keer per maand. - Om tot vroedschap te kunnen worden uitverkoren moet men een hogere mate van welstand en goede reputatie hebben, langere tijd dan voor andere functies in Haarlem gewoond hebben en bovendien, zoals dat 33

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 35