vereiste aantal overblijft. Een merkwaardige procedu re, die voorkwam dat er door onderling gekonkel en partijvorming van tevoren afspraken zouden worden gemaakt. Het Regeringsreglement van 1787 heeft in onze ogen weinig revolutionairs en grijpt vooral terug op al dan niet vermeende situaties van vroeger tijd. Het is zeker geen verregaande democratie, maar er werd wel een grotere groep bij het stadsbestuur betrokken. In ieder geval was dit een vooruitgang vergeleken met de afgelo pen 200 jaar. Het was een reglement waarin de betere burgerij zich voorlopig kon vinden. Het Regeringsreglement werd op 5 september met grote plechtigheid ingevoerd. Op de vooravond werd in de Janskerk, het huidige gemeente-archief, een kerkdienst gehouden waarin werd voorgegaan door ds. Mobachius Quaet, sinds 1769 predikant bij de hervormde gemeente. Hij is de eerste patriotse hervormde predikant van wie wij horen, de meeste predikanten waren namelijk oran jegezind. Voor een grote publiek dan gebruikelijk was in de Janskerk hield hij een preek over Exodus 24:4: Mozes schreef al de woorden des Heren op. Vroeg in de morgen bouwde hij een altaar onder aan de berg, met 12 opgerichte stenen overeenkomstig de 12 stammen Israels. Hoewel de letterlijke tekst van de preek op het thema van de door God gegeven tien geboden niet bewaard is, moet hij de Haarlemse lotgevallen, veranderingen en het toekomstbeeld wel hebben vergeleken met de uit tocht van het volk van Israël uit Egypte-land, uit het diensthuis, terug naar het Beloofde Land. Zoals het volk van Israël in de woestijn van Sinai van God nieuwe verordeningen had verkregen voor een nieuw leven in een nieuw land, zo kon nu ook Haarlem op basis van zijn nieuwe reglement verder gaan en stond het vele zegeningen te wachten. Vurig smeekte de predikant de Allerhoogste om vrede, vrijheid en een duurzame bloei van het lieve vaderland. Intussen was er op de Grote Markt een ronde houten tempel verrezen met 20 kolommen. De architect is Leen- dert Viervant, die zojuist gereed was gekomen met de bouw van Teylers hofje. Op het tempeltje stond een beeld dat de vrijheid voorstelde en dat was gemaakt door Carel Sertori, een in de Warmoesstraat woonachtige pleisterwerker. Wybrand Hendriks had het schilderwerk gedaan. Boven de vier ingangen van het tempeltje ston den symbolen van de afdelingen van de schutterij en de burgerwacht. Een model van dit tempeltje is nog in het 35

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 37