Frans Halsmuseum aanwezig. Langs en op de Vishal, de Grote Kerk en de Vleeshal waren tribunes opgericht. Het geheel moet duizenden guldens hebben gekost. Op 5 september betrad de schutterij om half tien in marsorde de Grote Markt. De schutters vertegenwoor digden de gewapende burgerij en zetten de Markt af. Daarna kwamen de ongewapende burgers, die zich in de Grote Kerk hadden verzameld. De meesten waren in plechtig zwart gekleed en in rijen van vier wandelden zij naar de hun toegewezen plaatsen. Het zag intussen zwart van de mensen, ze zaten en stonden zelfs op de daken van de huizen rond de Markt. Toen iedereen zijn plaats gevonden had gingen de com mandanten van de bataljons naar het stadhuis om de leden van de vroedschap te berichten dat alles gereed was. De ingehuurde muziek liet zich horen (kosten 525), het geweer werd gepresenteerd en toen wandel den de leden van de vroedschap volgens anciënniteit naar het tempeltje, voorafgegaan door de stadsboden en gevolgd door de secretarissen en pensionarissen. Van de 32 vroedschappen legden er 28 de eed af. Twee weigerden, twee waren de stad uit. Nadat dit onder doodse stilte was gebeurd, brak er gejuich los, de muziek speelde weer en de schutterij hield een parade, die vanaf het stadhuis door de vroedschappen werd afgenomen. Aan het einde van de dag was er voor eigen rekening een maaltijd in de Doelen voor alle deelnemers. Op de Burgersociëteit ging het die avond vrolijk toe. En ook het volk had een vrolijke dag op kosten van de stad. Op de twee volgende dagen vonden de verkiezingen plaats. Op 6 september werden de burgergecommitteer den gekozen die vier jaar toezicht zouden uitoefenen. En de volgende dag werden de kiezers gekozen, die een voordracht moesten doen voor de benoeming van de burgemeesters. Op 9 september werden voor het eerst volgens de nieuwe richtlijnen burgemeesters benoemd. Het einde van het Nog geen week later, op 15 september, kwam het bericht Regeringsreglement dat Pruisische troepen de grens hadden overschreden en snelle vorderingen maakten. De Staten van Holland gingen met een paar dagen al overstag en ook de Haar lemse regering ging op 21 september akkoord met het herstel van het stadhouderlijk gezag. Men stuurde de Prins hierover een brief, waarbij men tevens vroeg geen garnizoen in Haarlem te legeren. Vanuit Amsterdam kwam het bericht dat de patriotten daar overwogen de dijken door te steken, maar dit wees Haarlem, ook in een brief aan de Prins, verontwaardigd af.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 38