dreiging van opstand, moord en plundering hing in de lucht. Door het luiden der alarmklok werd echter de schutterij in de wapenen geroepen die door kordaat optreden verder onheil wist te voorkomen. Onder het oproerige volk werden ook niet-Haarlemmers gezien, zodat je je kunt afvragen in hoeverre dit oproer 'gere geld' was. Bij de komst van de Pruisen zijn tienduizenden patriot ten naar Frankrijk gevlucht. Het valt op dat de Haarlem se patriotten bleven zitten waar ze zaten; kennelijk voel den zij zich hier veilig. De troepen bleken overigens geen opdracht te hebben om Haarlem binnen te trekken, maar zij gingen voorlo pig ook niet weg om Haarlem tegen Amsterdam te be schermen. Op io en ii oktober boden de pensionarissen Van Zee- bergh en Van de Kasteele hun ontslag aan. De laatste schreef dat zijn naam op de lijst voorkwam van personen die de prinses voor altijd van haar hof had verbannen. Er werd een nieuwe pensionaris benoemd, Jager, eerder pensionaris van Schiedam. Was het Regeringsreglement nu nog steeds van kracht? Het stadsbestuur schreef een brief naar Willem v om hierover nader geïnformeerd te worden, maar deze weigerde zich hiermee in te laten. Dus richtte men zich tot de Staten van Holland. Deze namen een snel besluit en hieven het Regeringsreglement op 19 oktober op. Dit was voor zes vroedschappen aanleiding om hun functie neer te leggen. Later volgden er nog twee. Hun plaatsen bleven voorlopig onbezet; men wachtte af welke maatre gelen de Staten en de Prins zouden nemen. Het duurde tot 16 januari 1788 voordat twee commis sarissen vanwege de Prins in Haarlem orde op zaken kwamen stellen. De Haarlemmers hadden de moed nog niet opgegeven en bij hun aankomst lagen er al weer twee adressen klaar. Het grootste draagt de handteke ningen van 721 burgers. Zij verklaarden dat de stadsre gering bestond uit brave, eerlijke, aan hun dure plicht getrouwe en achtbare regenten, die veel burgerlievende handelingen hebben verricht. Het was daarom hun vurig verlangen dat alle leden van de stadsregering in hun functie gehandhaafd zouden worden en dat degenen die ontslag hadden genomen in hun functies zouden worden hersteld. Het tweede adres was afkomstig van de sociëteit Voor Waarheid en Regt, ook bekend als het Ware Vaderland- sche Oranje Minnend Gezelschap. Zij vergaderden ten

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 40