bool was. Bijeenkomsten van patriotten werden verbo den en een jongeman, die op straat wat onvoorzichtig over de Prins sprak, werd uit de stad gezet. In deze sfeer werd het op 8 maart Prinsjesdag, de verjaar dag van Willem v. De verplichte illuminatie van de huizen was 's avonds pover en net voldoende om geen problemen te krijgen. De bevolking kreeg nog een keer de kans om haar mening duidelijk te doen blijken. Op 31 augustus kwam de prins met zijn gezin Haarlem bezoeken. Hij had eerst in het huis van Hope in de Hout het middagmaal gebruikt en wandelde verder met de prinsjes langs de Grote Houtstraat, Jansweg en Nieuwe Gracht naar het Spaarne, vanwaar hij een tochtje over het IJ zou maken. De route was afgezet door de schutterij. De schutters moesten wel, maar in veel huizen werden toen hij voor bijkwam de gordijnen gesloten. Anderen stonden langs de straat te kijken. Hoewel de prins naar links en rechts groette, hielden de meeste mensen hun hoed op. Het was de Prins aan te zien, dat deze houding hem pijn deed; voor de burgerij was deze demonstratie een manier, om iets te laten merken van hun gevoelens over de geleden nederlaag. Bronnen en literatuur De gebeurtenissen van 1787 zijn twintig jaar later omstandig beschre ven door Cornelis de Koning in Tafereel der stad Haarlem, deel 111 (Haarlem. 1808). Recenter schreef R. Daalder, 'Haarlem en de demo cratische revolutie'. Jaarboek Haerlem, 1975 pp. 129-229. Inzicht in de 18de eeuw in Haarlem geeft J.A.F. de Jongste, Onrust aan het Spaarne. Haarlem in de jaren 1747-1751. (Amsterdam, 1984). Landelijke beschrijvingen zijn te vinden in Voor vaderland en vrijheid. De revolutie van de patriotten. (Amsterdam, 1987). Het regeringsreglement is gedrukt in Rapport nopens den wettigen en noodzakelijken invloed van de burgerij der Stad Haarlem op hare vertegenwoordigers. (Haarlem, 1787). De (gedrukte) resoluties van de Staten van Hollend en de resoluties van de Vroedschappen van Haarlem, de ingekomen stukken van 1787 en de thesauriers-rekening van 1787 leverden de overige gegevens. Deze berusten op het Haarlemse gemeentearchief. 40

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 42