B.C. SLIGGERS Waar zijn de 164 portretten door Augustijn Claterbos (1750-1828)? Inleiding De titel van dit opstel over het portretoeuvre van Augus tijn Claterbos lijkt in tegenspraak te zijn met de gegevens die kunstenaarslexica over deze i8de-eeuwse Haarlemse kunstenaar verschaffen.1) Het is namelijk niet als por tretschilder, dat hij bekend is geworden. Tot voor kort waren van zijn portretten slechts enkele prenten naar zijn werk en één pastel van zijn hand bekend. De ontdek king van zijn kunstnalatenschap bij nazaten in rechte lijn laat een geheel nieuw licht schijnen op zijn ontwikkeling als kunstenaar. Dat gebeurde in 1969 door de paragnost Warner Tholen, die door een aannemer werd gevraagd een afbeelding op te sporen waarop de sinds 1832 afgebroken toren van het kasteel van Coevorden stond. Dit in het kader van de restauratie van het kasteel met een eventuele her bouw van de toren, waarvan alleen de fundamenten en keldergewelven waren overgebleven. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg eiste een originele afbeelding, anders stond men de herbouw van de toren niet toe. Door aanwijzingen van Tholen kwam men de Claterbos- collectie op het spoor, waarin een tekening werd gevon den die de toren duidelijk weergaf. De combinatie van fundamenten, archiefstukken en de afbeelding was voor de Rijksdienst de aanleiding om onder leiding van Cor- neille F. Janssen, directeur van het Provinciaal Bureau voor de Monumentenzorg in Drenthe, de herbouw van de toren te laten uitvoeren, die in 1972 gereed kwam.2) Via laatstgenoemde kwam ik de collectie van deze Haar lemse kunstenaar in Drenthe op het spoor, hierna ge noemd collectie De Wijk. Naast werk uit zijn academietijd en een uitgebreid land schappelijk en topografisch oeuvre, bevinden zich in de goed bewaarde collectie een dertigtal portretten. Tevens werd tussen de familiepapieren een eigenhandige lijst met 164 portretten aangetroffen, deels ongedateerd (ca. 1778-1783) en 72 stuks uit de periode 1784-1795. De lijst is niet compleet omdat er ook portretten bestaan die 4i

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 43