poort en den Benschopper Poort te IJsselstein uit dat jaar.8) Op die reis ontstonden misschien ook tekeningen te Jutphaas en Baambrugge. Deze topografische te keningen zijn trouwens de enige die hij buiten Haarlem en omstreken heeft vervaardigd. Een reis, speciaal voor het vullen van een schetsboek met 'aangename gezich ten', heeft Claterbos nooit ondernomen. Een deel van zijn portretoeuvre bestaat uit pastels, in welke techniek Claterbos vermoedelijk onderricht van Taco Jelgersma heeft gekregen. Jelgersma was in pastel portretten zeer bedreven. Zeven koppen in pastel naar bijbelse of mythologische figuren, de meeste gesigneerd A.C. en gedateerd tussen t773 en 1776, bevinden zich in de kunstnalatenschap van Claterbos en zijn waarschijnlijk op de Teekenacademie ontstaan. Van zijn hand zijn tot nu toe slechts twee schilderijen bekend. Volgens de lijst van gemaakte portraitten schil derde hij in Gouda nog een ander echtpaar. De rest zal uit 'gecrayoneerde' portretten hebben bestaan, waarvan voorstudies en dergelijke in zijn verzameling zijn achter gebleven. De circa dertig portretten in collectie De Wijk zijn uit eenlopend van aard en techniek. Een deel bestaat uit kopieën naar anderen (onder andere voorstellend J.H. Jung Stilling, J.J. Hess, J.C. Lavater, ds. Sluiter, J.G. Bronkhorst, Eduard Kuyper, Charles Maurice Talley rand de Perigord), meestal in een ovaal en vervaardigd in gewassen oostindische inkt. Opvallend groot is het aantal afbeeldingen van Haarlemse predikanten, maar als kosterszoon ligt die beroepensector uiteraard voor de hand. Ds. Colonius, ds. Mobachius Quaet en ds. Claessen komen ook in zijn lijst voor, niet echter ds. G. de Brouwer waarvan een portret in potlood in de collec tie aanwezig is. Een andere predikant in rood en zwart krijt, gesigneerd en gedateerd 1783, niet in de lijst, kon geïdentificeerd worden aan de hand van een bijna identieke afbeelding in het Haarlemse gemeente-archief. Het stelt Daniel Albert Reguleth voor die van 1777- 1787 hervormd predikant te Haarlem was. Een ander predikantenportret komt maar lieft tienmaal in collectie De Wijk voor en is meestal gedateerd 1814. Het stelt mogelijk ds. Jan van der Roest voor (zie aldaar), evenals een zwart silhouetje. Een ander predikantsportret in de collectie De Wijk bleef onbenoembaar. 48 Johannes Jacobus van Weijdom Claterbos?, 1811, gesign. en ge- dat., aquarel, 25 x 16,2, coll. De Wijk.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 50