Familieportretten Van de overige portretten in deze collectie, die niet op de lijst voorkomen, dragen er slechts enkele een naam: B.K. Vos en L.C. van der Moer, de laatste gesigneerd en gedateerd 1814. Naamloos blijven vier portretjes die voor verdere identificatie hier worden afgebeeld. Dan rest ons nog een portret van R.J. Baron van der Capellen, alleen als prent bekend door Reinier Vinkeles naar een tekening van Augustijn Claterbos. Over hem meer hieronder bij de familie Imbert de Martines. De lijst noemt als familieportretten alleen Claterbos' zelfportret en dat van zijn eerste vrouw Alida Nijnes. Collectie De Wijk bevat echter nog meer afbeeldingen uit familiekring en een onderhandse codicil van 2 juni 1798 beschrijft zelfs hoe te handelen met familieportret ten wanneer Claterbos en Johanna van Heekeren kin derloos zouden komen te overlijden. Daarin besprak Johanna haar gecrayonneerde pourtrait zo als het agter glas in een lijst geplaatst is in zijn geheel met lijst en glas hoe eerder hoe liever aan haar vader Frederik van Heekeren, willende in deze alleen en hoofdzakelijk dat dit mijn pourtrait niet worde verkocht of in vreemde handen geraake. Augustijn Claterbos besprak tegelijker tijd aan zijn vriendin Johanna Catharina Maria Gallé, echtgenote van Jacob Carel Roering te 's Gravenhage, het door mij gecrayonneerde pourtrait van mijne eerste en overledene vrouw Alida Nijnes en wel in zijn geheel met en agter glas in de lijst. Was zij overleden of buiten de Republiek woonachtig dan ging het portret naar de dochter of dochters van de arts Joh. Willemse. Ook Claterbos wilde niet dat dit portret, evenals nog een zwart silhouetje in een rond verguld lijstje, zou worden verkocht en daardoor in vreemde handen zou geraken. Daarom had hij het liever al eerder aan een van de vriendinnen van zijn eerste vrouw cadeau gedaan, doch zo mijn vrouw J. v. Heekeren, deselve wil houden, laat ik ze dan aan haar vrije dispositie. Aan zijn zuster Ida Cornelia legateerde hij zijn eigen pourtrait zo als het is in en met de lijst en 't glas. Dit gold ook voor het portret dat hij van zijn moeder Ida van Leeuwen had gemaakt. De portretten bleven in familiebezit want het echtpaar overleed niet kinderloos. In collectie De Wijk bevinden zich twee identieke ovale portretjes van Claterbos' moe der Ida van Leeuwen, allebei op de achterzijde ge dateerd 1789, het jaar waarin zij overleed, en nog een potloodschets waarop zij in een stoel ligt te slapen. Vader Lucas Claterbos kennen wij alleen van een potloodteke- Onbekende predikant (Van der Roest?), oostind. inkt, 10,3 x 8,1, coll. De Wijk. 50

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 52