Ten geleide De redactie W. Helversteijn F.W.J. Koorn, secretaris K.C. Schuyt B.C. Sliggers A.G. van der Steur C. van Steijnen In 1989 zal het 150 jaar geleden zijn dat de eerste trein tussen Haarlem en Amsterdam reed. Als voorproefje van dat jubileum brengt de heer Colenbrander wat nieu we feiten over het trein- en tramverkeer in en rond Haarlem aan het licht. Aan die spoorlijn naar Amster dam staat al too jaar lang de Suikerfabriek in Halfweg, waarover mevrouw Glaudemans onder meer door inter views met oud-seizoenarbeiders veel wist te achterhalen. Het was in 1987 200 jaar geleden dat Haarlemmers voor het eerst hun bestuur kozen. Bij dit feit wordt uitvoerig stilgestaan door de heer Temminck, want door de ge weldloze wijze waarop het zover kwam is Haarlem uniek in de Nederlandse geschiedenis. Een heel bijzondere ontdekking maakte het de heer Sliggers mogelijk het vrijwel totaal onbekende portret- oeuvre van de Haarlemse kunstenaar Claterbos te re construeren. Kunstenaressen met zijde en gouddraad waren sommige Haarlemse kloppen, aan wier werk me vrouw Caron aandacht besteedt. Hoe de thans verdwe nen kerk van het Zijlklooster in de beeldende kunst is vastgelegd is te lezen in een bijdrage van de heer Van den Broek, terwijl de heer Biesboer stilstaat bij de schil der Pieter Fransz. de Grebber. De heer Van der Lem tenslotte geeft een indringend beeld van een jonge, pasbeginnende leraar aan de hbs, de later wereldberoemde historicus Huizinga. Met ingang van dit jaarboek is gebroken met de traditie verslagen van de 'zusterinstellingen' van de Vereniging 'Haerlem' op te nemen. De redactie heeft hiertoe beslo ten om meer ruimte te kunnen bieden aan het toe nemend aantal bijdragen over Haarlem en omgeving en omdat de meeste van die verenigingen en instellingen inmiddels eigen publikatiemogelijkheden hebben. Bij dragen voor het volgende Jaarboek dienen uiterlijk 15 november T988 in bezit te zijn van de redactiesecretaris, p/a gemeente-archief, Jansstraat 40, 2011 rx Haarlem. 7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 9