Spoedig nadat het Zijlklooster in het bezit van de stad Haarlem was gekomen werd een gedeelte ervan ver kocht. Het overblijvende werd gedurende de jaren 1582- 1589 kosteloos in gebruik afgestaan aan paltsgravin Amalia, hertogin van Beieren (overl. 1602), weduwe van Hendrik van Brederode (overl. 1568). In 1590 werd ook dit gedeelte van de hand gedaan, zodat alleen de Zijlkerk in eigendom van de stad is gebleven. Geruime tijd is het portaal en het erf van de kerk voor 16 per jaar verhuurd geweest en tussen 1590 en 1600 heeft de kerk nog als onderkomen gediend voor militairen. In de I7de-i9de eeuw stond de Zijlkerk en omgeving regelmatig model voor getekende en gedrukte topogra fische afbeeldingen. Zo dateert uit 1621 een gegraveerd stadsprofiel van Haarlem5) vanuit het noorden gezien, waarbij de Zijlkerk met haar 30 meter hoge renaissan- cetoren6) zich boven de omliggende stedelijke bebou wing manifesteert, (afb. 2) Opvallend is, dat de vierkan te onderbouw van de toren niet uit het midden van het dak, maar uit het noordelijke gedeelte hiervan omhoog komt. Waarschijnlijk was de toren gegrondvest op de fundamenten van een eerdere, in verval geraakte en gesloopte (gotische?) toren. De bouwmeester van deze renaissance-Zijltoren is tot heden in de Haarlemse ge schiedschrijving onvermeld gebleven. Dit is opmerkelijk, omdat een toren die veel op deze lijkt zich in de betrek kelijke nabijheid bevindt, namelijk als die van de Nieu we- of St.Annakerk aan het Nieuwe Kerksplein. Van deze toren is bekend dat hij in 1613 werd gebouwd naar een ontwerp van de vermaarde Haarlemse stadsbouw meester van Vlaamse afkomst, Lieven de Key (1560- 1627). Beide torens laten een overvloedige toepassing van decoratief natuursteen zien, en rijk geprofileerde achtkantige torenbekroningen met een afwisseling van open en gesloten delen, die op een Vlaamse invloed wijzen.7) Een verdere aanwijzing is te vinden in een bij de thesariersrekening gebonden rekening van de Stads- fabriek van n augustus 16138): Mr. Lieven de Key van twee Haarlemsche wapens elx met twee leeuwen van hert steen gemaect bij ordonnantie ende quitantie cxu (112) L. Een van de twee genoemde stadswapens, door twee leeuwen geflankeerd en gedateerd 1613, bevindt zich in de westgevel van de Nieuwe-Kerkstoren in een nis boven het portiek. Een identiek exemplaar, eveneens 1613 gedateerd, was aan de noordgevel van de Zijltoren in het onderste vierkante gedeelte geplaatst. Op de, hierna

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 90