in de toren betrekt de schrijver in zijn beschouwing: De toren van dit gebouw is in de voorgaande eeuw ver nieuwd, en, tot gemak der Reizenden, met een uurwerk voorzien, waar na de Leidse trekschuiten afvaaren. Dat het uurwerk niet, zoals vermeld, in de 17de maar reeds in de 16de eeuw is aangebracht blijkt uit een burgemees tersresolutie van 18 februari 1595, waarin mr. Philips, organist en uurwerkbewaarder, op zijn verzoek een ver hoging van zijn wedde heeft gekregen zo tot verbeteringe van de voorsz. gaige, alsoock tot beloninge van zijn be- waernisse van 't nyeuwe uurwerck op den thoorn van Zijl.IO) Met de komst van de Fransen in 1795 kwam de Zijlkerk in de laatste fase van haar bestaan. In 1797 werd het gebouw nog door de militie en de commissie voor gar nizoenszaken in gebruik genomen, maar rond de eeuw wisseling werd het gedegradeerd tot paardenstal voor de cavalerie. Intussen was de kerk in een zodanige staat van verval geraakt, dat naar het oordeel van enige bouw meesters in het begin van de 19de eeuw aan herstel niet meer te denken viel. Aangezien er in 1817 nieuwe paardenstallen op het kazerneterrein waren gebouwd en er voor het kerkcomplex geen verdere bestemming kon worden gevonden, besloten b&w op 1 oktober 1817 de kerk voor afbraak te verkopen. Waarschijnlijk vanwege enkele bezwarende voorwaarden kon het gebouw de limiet van 5075,— niet opbrengen. Om de sloop niet verder uit stellen besloot de stadsregering in de winter van 1817-1818 de kerk in eigen beheer te amoveren. Er zijn van de Zijlkerk in haar nadagen nog enkele afbeeldingen vervaardigd door de Haarlemse kunstenaar Jan Pannebakker (1752-na 1819).I:) Van beroep tim merman, heeft deze (amateur?) tekenaar in het eerste kwart van de 19de eeuw een aantal aantrekkelijke topo grafische gezichten van Haarlem en omstreken vervaar digd. Het gerucht van de ophanden zijnde afbraak is voor hem kennelijk reden geweest om in 1814 twee pendant-gezichten van het 'Zijlklooster' te tekenen, die hij tot in 1817 meerdere malen voor de verkoop heeft gekopieerd. Het betreffen afbeeldingen vanuit de Witte Heerenstraat (afb. 3) en vanuit de Zijlstraat, ongeveer ter hoogte van de Korte Zijlstraat, (afb. 4) Om sneller, gemakkelijker en mogelijk goedkoper aan de actuele vraag te kunnen voldoen, heeft Pannebakker door de Amsterdamse graveur Walraad Nieuwhoff (1790-1837) omtreketsen laten vervaardigen naar zijn getekende pen-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 92